Czy ósemki trzeba usuwać?

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

 Zęby mądrości, potocznie zwane ósemkami, nie wyrastają u każdego. Niestety kiedy już się pojawiają nasuwają się również pytania czy ósemki trzeba usuwać, czy można je zostawić. Kiedy najbezpieczniej usuwa sie osemki i czy trzeba się do takiego zabiegu jakoś przygotować?

Czy ósemki trzeba usuwać?

Problemy związane z obecnością zębów mądrości w jamie ustnej dotyczą coraz większej liczby pacjentów. Niektórzy mają zawiązki wszystkich 4 zębów. Inni zaś tylko jednego. Czy ósemki trzeba usuwać? Postaramy się wyjaśnić wszystkie wskazania i przeciwwskazania. Do tej pory nie udało się udowodnić związku  posiadania zębów mądrości ze zwiększonym intelektem. Wiadome jest natomiast, że przez swoją skomplikowaną morfologię i umiejscowienie, zęby ten sprawiają wielu pacjentom same kłopoty. Zwyczajowo zaczynają się wyrzynać w wieku kilkunastu a nawet dwudziestu kilku lat. Spotyka się przypadki wyrzynania ósemek nawet u osób po siedemdziesiątym roku życia! Ze względu na swoje umiejscowienie na końcach łuków zębowych, często brakuje na nie miejsca. W takim razie, czy zawsze trzeba usuwać ósemki? Oczywiście, że nie. Jeśli w naszej jamie ustnej jest dla nich wystarczająco dużo miejsca i są ustawione w prawidłowy sposób, takie zęby z powodzeniem mogą nam się jeszcze przydać. Decyzja czy wasze ósemki trzeba usuwać powinna być poprzedzona wnikliwą diagnostyką. Konieczne do tego jest wykonanie zdjęć pantomograficznych a najlepiej tomografii komputerowej. U niektórych osób sam proces wyrzynania się zębów mądrości jest już problematyczny. Towarzyszą mu silne dolegliwości i miejscowe stany zapalne. Jeśli takie sytuacje powtarzają się kilka razy do roku i pacjent przez to cierpi, to jest to wytłumaczenie dlaczego usuwa się ósemki.

 

Dlaczego usuwa się zatrzymane ósemki?

Jeżeli nasze ósemki nie sprawiają dolegliwości bólowych, są całkowicie wyrżnięte i biorą aktywny udział w zgryzie, to nie mamy się czym martwić. Istnieje jednak szereg wskazań i sytuacji kiedy usuwa sie osemki, między innymi gdy:

  • zęby mądrości są częściowo lub całkowicie zatrzymane w kości;
  • ósemki są zniszczone przez próchnicę lub powodują nawracające stany zapalne;
  • brakuje na nie miejsca w łuku lub nie mają ósemki przeciwstawnej;
  • są wskazania ortodontyczne lub zmiany torbielowe zębopochodne.

Czy zatrzymane ósemki trzeba usuwać? Niestety, ale tak. Zatrzymane zęby niosą za sobą duże ryzyko powikłań w postaci stłoczeń pozostałych zębów lub zniszczenia zębów sąsiednich, najczęściej siódemek. Dlaczego usuwa się ósemki zatrzymane częściowo? W wielu przypadkach ząb, który częściowo znajduje się w kości a jego reszta przykryta jest tkankami miękkimi, generuje nawracające stany zapalne dziąsła a nawet kości. Do zatrzymania procesu wyrzynania dochodzi najczęściej w wyniku braku miejsca w łuku zębowym. Ósemka, która ma kontakt z jamą ustną ale przykryta jest warstwą dziąsła,  jest jednym z podstawowych wskazań dlaczego usuwa się ósemki. Zabiegi takie nie należą do najłatwiejszych. Skomplikowanie zabiegu zależne jest od ustawienia zęba względem pozostałych struktur w jamie ustnej takich jak:

  • sąsiednie zęby; 
  • kanał nerwu zębodołowego dolnego;
  • tkanki miękkie policzka i języka.

Każda decyzja o tym czy ósemki trzeba usuwać musi być potwierdzona i poprzedzona bardzo dokładną diagnostyką. Warto zwrócić uwagę również na to, żeby zabieg przeprowadzany był przez doświadczonego stomatologa a najlepiej chirurga stomatologicznego.

Czy zawsze trzeba usuwać ósemki przed założeniem aparatu ortodontycznego?

Coraz większa ilość pacjentów decyduje się na leczenie ortodontyczne. Dla jednych powodem jest jedynie estetyka, innym zależy aby ich układ żucia pracował prawidłowo. Przed każdym założeniem aparatu, ortodonta przeprowadza wnikliwą diagnostykę. Opiera się ona na pomiarach struktur widocznych na zdjęciach pantomograficznych i cefalometrycznych. Na tym etapie decyduje się czy ósemki trzeba usuwać jeszcze przed założeniem aparatu. Jeżeli zęby te są zatrzymane, trzeba je usunąć przed rozpoczęciem procesu leczenia. Pozwala to uniknąć dalszych komplikacji. Kiedy usuwa się ósemki, założenie aparatu przesuwa się o kilka tygodni niezbędnych na wygojenie rany pozabiegowej. Nie usuwa się ósemki, kiedy brakuje w łuku siódemki lub szóstki, czy też obu tych zębów. Dzięki leczeniu ortodontycznemu istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet pierwotnie niekorzystnie ustawiona ósemka, będzie możliwa do ustawienia w prawidłowym zgryzie. Dlatego po raz kolejny zwracamy uwagę na istotę szczegółowej diagnostyki przed podjęciem decyzji czy w państwa przypadku ósemki trzeba usuwać.

Jesteś po zabiegu ekstrakcji zęba? Dowiedz się – Co jeść po wyrwaniu ósemki?

Kiedy usuwa się ósemki pojedynczo?

Chirurgiczne usuwanie ósemek jest powszechnym i standardowym zabiegiem stomatologicznym. Zabieg jest całkowicie niebolesny a pacjent jest skutecznie znieczulony. Kiedy usuwa się ósemki, trzeba liczyć się z ryzykiem dyskomfortu pozabiegowego nawet do kilku tygodni. Sam proces gojenia u każdego pacjenta przebiega inaczej i nie można z góry założyć jak będzie u nas. Inaczej będzie goić się rana po zabiegu, który nie wymagał znoszenia kości a inaczej kiedy usuwa się ósemki zatrzymane i ułożone poziomo. Jeżeli warunki na to pozwalają, można zdecydować się na usuwanie zębów mądrości parami. Zazwyczaj wykonuje się to wtedy stronami, czyli raz obie po prawej a drugi raz obie po lewej stronie. Pacjenci opowiadają również o sytuacjach usuwania wszystkich czterech zębów przy okazji jednego zabiegu, ale wydaje się to bardzo obciążające dla organizmu.

Usuwanie zębów mądrości jest zaawansowanym zabiegiem. Przed ostatecznym podjęciem decyzji warto udać się na konsultację do zaufanego chirurga stomatologicznego.