Ból zęba u 5 latka co robić?

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ból zęba u dziecka jest bardzo stresującym przeżyciem zarówno dla samego malucha jak i dla rodzica, który nie wie jak pomóc. Co w takim razie zrobić gdy dziecko boli ząb? Co dla dziecka na ból zęba pomoże? Postaramy się wyjaśnić dlaczego leczenie zębów mlecznych jest takie ważne i co podać na ból zęba u 4 latka.

Dziecko boli ząb – czy można było temu zapobiec?

Ból zęba u dziecka to problem stosunkowo powszechny. Polskie statystyki związane z próchnicą w tej grupie wiekowej niestety nie napawają optymizmem. Polskie dzieci stanowczo za późno trafiają do stomatologa. Wśród rodziców w dalszym ciągu pokutuje przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Wielu z nich przyznaje na wizycie, że to nie pierwszy raz gdy ich dziecko boli ząb. Zęby mleczne są bardzo podatne na próchnicę. W połączeniu z nieumiejętnym i niedokładnym szczotkowaniem, dużą ilością lizaków i słodyczy,  problem gotowy. W myśl stwierdzenia, że lepsza profilaktyka niż leczenie, zaleca się przeprowadzanie wizyt kontrolnych u dzieci co 3-4 miesiące. Podczas takich wizyt dajemy szansę małemu pacjentowi na oswojenie się z gabinetem, lekarzem i sprzętem. Ogromne znaczenie ma również budowanie w naszych dzieciach profilaktycznej świadomości. Tylko w taki sposób możemy uniknąć przykrych wspomnień z okresu dziecięcego związanych z dentystą. Warto pamiętać, że na wizyty stomatologiczne warto przychodzić wtedy gdy nic niepokojącego się nie dzieje a nie tylko gdy nie wiemy co zrobić z bólem zęba u naszego 5 latka.

Co zrobić, gdy 5 latka boli ząb?

Wielu rodziców bagatelizuje ból zęba u swojego 7 latka. Tłumaczą to faktem, że zębów mlecznych leczyć nie warto bo i tak w końcu wypadną. Nie ma w tym myśleniu żadnych racjonalnych przesłanek. Ból zęba u dziecka może mieć różne podłoże.  Rodzaj i nasilenie dolegliwości zależne jest od stopnia zaawansowania procesu próchnicowego lub zapalnego. Im dłużej zwlekamy z wizytą dziecka u stomatologa, tym leczenie jest trudniejsze, trwa dłużej i więcej kosztuje. Najlepszym nawykiem, jaki można wypracować u swojej pociechy jest codzienna prawidłowa higiena jamy ustnej. Takie zachowania w połączeniu z wizytami kontrolnymi co 3-4 miesiące dają pewność, że każdy zaczynający się proces próchnicowy zostanie w porę wyleczony. W takim razie, co zrobić gdy naszego 5 latka boli ząb? Przede wszystkim nie bagatelizujmy problemu. Niezależnie, czy jest to sytuacja sporadyczna, pojawiająca się tylko po lub w trakcie jedzenia, konieczna jest wizyta u dentysty. Przyczyną może być próchnica, która wyleczona w odpowiednim czasie dobrze rokuje. Problem jest poważniejszy gdy ząb boli dziecko w nocy lub przez cały czas. Wielu rodziców zastanawia się co podać np. 4 latkowi na ból zęba? Jeżeli jesteśmy jeszcze przed wizytą u dentysty, a dolegliwości bólowe naszego malucha nie pozwalają mu normalnie funkcjonować, konieczne będzie podanie leków uśmierzających ból. W tym wieku najlepiej sprawdzają się preparaty na bazie ibuprofenu, działające zarówno przeciwbólowo, przeciwgorączkowo jak i przeciwzapalnie. W niektórych przypadkach wystarczające może być podanie preparatu z paracetamolem. Pamiętajmy o odpowiednio dobranych dawkach w zależności od wagi i wieku dziecka. 

Ropień na dziąśle czyli ból zęba u 7 latka

Na każdym etapie rozwoju dziecka dolegliwości ze strony zębów mogą mieć różne przyczyny. W okresie wymiany uzębienia, kiedy zęby mleczne zaczynają się ruszać, problemy mogą się nasilić. Ból zęba u 7 latka może wynikać również z dolegliwości związanych z wyrzynającymi się zębami stałymi. Wielu z nas nawet nie zauważy, kiedy u dziecka przybędą pierwsze stałe zęby trzonowe. Dzieje się tak, ponieważ żaden ząb nie musi wypaść aby szóstki wyrosły. Jeżeli dochodzi do dużego zniszczenia tkanek zęba mlecznego, tworzy się stan zapalny miazgi zębowej. W takich przypadkach bólowi zęba u dziecka towarzyszyć może stan podgorączkowy, obrzęk okolicznego dziąsła a nawet policzka. Niestety jest to sytuacja, która bez wizyty u stomatologa nie będzie mieć dobrego zakończenia. Zdarza się też tak, że dziecko boli ząb, który był już wcześniej leczony. Niestety morfologia zębów mlecznych jest niekorzystna. Duża komora miazgi z naczyniami i nerwami predysponuje do tego, by pomimo niewielkiego czasem ubytku próchnicowego, dochodziło do zainfekowania głębszych tkanek zęba. Jeżeli zainfekowane tkanki obumrą, w kości i dziąśle utworzy się ropień. Co zrobić gdy ból zęba u 5 latka pojawia się właśnie w wyniku takiej sytuacji? Im szybciej znajdziecie się Państwo z dzieckiem u dentysty tym lepiej. Stomatolog po dokładnym zbadaniu będzie umiał wybrać najlepszą metodę leczenia. W niektórych przypadkach, przy zaawansowanym stanie zapalnym i towarzyszącym mu obrzęku i gorączce, lekarz może przepisać antybiotyk. Ból zęba u dziecka nigdy nie jest sytuacją komfortową. Dlatego warto po prostu do takiego stanu nie doprowadzać

Twoje dziecko ma dużą przerwę między siekaczami, przeczytaj wpis – Diastema

Co dla dziecka na ból zęba – domowe sposoby

Tak naprawdę gdy dziecko boli ząb,  jedynie wizyta stomatologiczna pomoże długoczasowo. Jeśli nasza pociecha zgłasza sporadyczne dolegliwości związane z którymś ząbkiem, warto zawczasu umówić wizytę u specjalisty. Wyleczona odpowiednio wcześnie próchnica, pozwoli naszemu dziecku cieszyć się zdrowym uśmiechem. Co dla dziecka na ból zęba będzie najskuteczniejsze? Jeśli na wizytę musimy poczekać, podajmy dziecku lek na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Spowoduje on częściowe wyciszenie bólu i będzie działać również zmniejszająco na ewentualny stan zapalny. Nie ma innych domowych sposobów na ból zęba u dziecka. Każdy taki incydent powinien  jak najszybciej skończyć się w gabinecie stomatologicznym.

 

Pamiętajmy, że o zęby warto dbać zawczasu. Znacznie tańsza i przyjemniejsza jest profilaktyka niż leczenie. Starajmy się wyrabiać w naszych dzieciach prawidłowe nawyki higieniczne i ogólnostomatologiczne. Najlepiej robić to dając im samemu dobry przykład.