UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Kamień na zębach to twarda substancja mineralna, która gromadzi się na powierzchni zębów i w obrębie linii dziąseł. Powstaje on z płytki nazębnej. Jeśli płytki nazębnej nie usuwa się regularnie poprzez szczotkowanie zębów i nitkowanie, może ona zamienić się właśnie w twardy kamień nazębny. Jest on trudny do usunięcia bez pomocy stomatologa. Kamień na zębach może powodować szereg problemów, takich jak zapalenie dziąseł, paradontoza, próchnica czy nieświeży oddech.

Dlaczego powstaje kamień na zębach?

Kamień na zębach powstaje, gdy płytka nazębna ulegnie mineralizacji. Dzieje się to w czasie i najczęściej związane jest z niewystarczającą higieną jamy ustnej. Płytka nazębna to lepka, bezbarwna substancja, która powstaje z pożywienia, śliny i bakterii. Bakterie te produkują kwas, który demineralizuje i uszkadza szkliwo zębowe. Jeśli płytka nazębna nie jest usuwana regularnie poprzez szczotkowanie zębów i nitkowanie, ulega utwardzeniu i przekształca się w twardy, żółty lub brunatny kamień nazębny. Powstawanie kamienia na zębach może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak:

  •  Brak prawidłowej higieny jamy ustnej;
  •  Dieta bogata w węglowodany i cukry;
  •  Palenie tytoniu;
  •  Skłonności genetyczne;

Niewłaściwe szczotkowanie zębów i niedostateczne nitkowanie ułatwiają gromadzenie się płytki nazębnej i jej mineralizację. Zbyt rzadkie szczotkowanie lub nieprawidłowa technika powodują, że na powierzchni zębów i dziąsłach zalegają resztki jedzenia. Ich pozostawienie przez kilka dni, skutkuje ich mineralizacją i powstawaniem kamienia nazębnego. Również dieta nie jest bez znaczenia przy tworzeniu się kamienia na zebach. Bakterie bytujące w jamie ustnej odżywiają się cukrami. Spożywanie dużej ilości bogatych w węglowodany produktów, skutkuje namnażaniem się bakterii oraz powstawaniem większej ilości płytki nazębnej. Wiadome jest również, że słodycze, takie jak żelki czy cukierki w łatwy sposób przyklejają się do powierzchni zębów i są trudne do usunięcia. Predysponujące do powstawania kamienia nazębnego są również nałogi takie jak palenie tytoniu.  Substancje chemiczne obecne w papierosach mogą w istotny sposób przyspieszać odkładanie się zmineralizowanych złogów. Jak się okazuje skłonności genetyczne również mają znaczenie. Niektóre osoby mogą mieć większą skłonność do gromadzenia się kamienia na zębach niż inne. U niektórych płytka mineralizuje się bowiem dużo szybciej, za co oprócz genetyki odpowiada również skład śliny. Dlatego właśnie niektórzy pacjenci muszą usuwać złogi kamienia nazębnego co 3 miesiące a innym wystarczy raz do roku.

Chcesz wiedzieć więcej o profesjonalnej higienizacji – przeczytaj piaskowanie zębów.

Kamień na zębach – jak wygląda?

Wiemy już jak powstaje kamień nazębny. Zastanówmy się w takim razie jak wygląda kamień na zębach? Kamień na zebach może przyjmować różne kolory oraz kształty. Zazwyczaj jest to twarda warstwa w kolorze żółtym, brązowym a nawet czarnym. Może mieć różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj jest twardy i połączony z powierzchnią zęba. Kamień nazębny często jest widoczny jako żółta lub brązowa warstwa odkładająca się pod dziąsłami lub na linii dziąseł. Jest to wynik mineralizacji płytki bakteryjnej, która gromadzi się na powierzchni zębów i nie zostaje regularnie usuwana. Wygląd kamienia na zębach jest zazwyczaj nieestetyczny, a także stanowi siedlisko dla bakterii. Bakterie te produkują kwasy, które mogą powodować próchnicę i choroby przyzębia. Złogi kamienia nazębnego powodują stan zapalny dziąseł. Widocznym efektem tego stanu jest krwawienie dziąseł, szczególnie podczas szczotkowania. Dlatego regularne czyszczenie zębów oraz wizyty u dentysty są ważne w celu zapobiegania powstawaniu i usuwania kamienia nazębnego. Jeśli zauważysz u siebie krew podczas szczotkowania lub niepokoi Cię nieświeży oddech, koniecznie odwiedź swojego dentystę. W naszym gabinecie stomatologicznym Eurodent na Ratajach zajmujemy się zarówno usuwaniem złogów kamienia nazębnego jak i instruktażem higieny.

Usuwanie kamienia nazębnego – metody

Istnieje kilka metod usuwania kamienia nazębnego. Bardzo istotna jest oczywiście profilaktyka stomatologiczna. Regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej i płukanek do jamy ustnej, może pomóc w zapobieganiu i ograniczaniu tworzenia się kamienia na zębach. Najskuteczniejszą metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling wykonywany w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. W naszym gabinecie Eurodent na Polance używamy nowoczesnego skalera ultradźwiękowego. Jego drgania powodują odłamywanie się fragmentów kamienia od powierzchni zębów. Po skalingu warto wykonać zabieg piaskowania. Dzięki niemu powierzchnie zębów stają się gładsze a co za tym idzie mniej podatne na odkładanie się na nich kamienia i płytki nazębnej. Po usunięciu kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym, ważne jest regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej. Wszystkie te zabiegi pozwolą dłużej cieszyć się gładkimi i zdrowymi zębami.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Aby zapobiegać powstawaniu kamienia na zębach, należy regularnie i dokładnie myć zęby. Najlepiej wykonywać tą czynność dwa razy dziennie lub po każdym  posiłku. Zaleca się używać pasty z fluorem oraz miękkiej lub średniej szczoteczki. Dodatkowo, należy stosować nici dentystyczne oraz irygatory zębowe. Sprzęty te pomagają dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Ważne jest również utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej poprzez regularne płukanie ust odpowiednimi płynami do płukania. Większośc z nich zawiera substancje wpływające hamująco na mineralizację płytki nazębnej. Pamiętajmy również o niepaleniu papierosów i innych produktów zawierających tytoń. Powinno się również unikać spożywania dużych ilości pokarmów o wysokiej zawartości cukru i kwasów, takich jak słodycze, napoje gazowane i soki owocowe. Produkty te mogą  sprzyjać tworzeniu się kamienia na zebach. Regularne wizyty u dentysty również pomagają w zapobieganiu powstawaniu kamienia nazębnego. Profesjonalne czyszczenie zębów i inne zabiegi higienizacyjne przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym, w istotny sposób spowalniają tworzenie zmineralizowanych osadów na zębach.

Kamień nazębny może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, parodontoza i próchnica. Dlatego ważne jest, aby regularnie odwiedzać dentystę i wykonywać profesjonalne zabiegi higienizacyjne . Ponadto dobrze jest utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej poprzez regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie i używanie płynu do płukania.