Co to jest resekcja zęba?

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Resekcja zęba jest to procedura wykonywana w gabinetach stomatologicznych, znana również jako apikoektomia. Zabieg ten to nic innego, jak chirurgiczne usunięcie wierzchołka korzenia zęba wraz z  tkanką zapalną wokół niego. Jest to jedna z technik stosowanych w stomatologii, która ma na celu naprawę zębów dotkniętych głębokim zakażeniem lub innymi patologiami. W gabinecie Eurodent w Poznaniu wykonujemy takie zabiegi w znieczuleniu miejscowym. Dbamy, by pacjent nie odczuwał dolegliwości bólowych zarówno podczas, jak i po zabiegu.

Co to jest resekcja?

Kiedy ząb jest dotknięty nieodwracalnym zapaleniem miazgi lub ma uszkodzone korzenie, leczenie kanałowe może być nieskuteczne. W takich przypadkach resekcja zęba może być jedynym rozwiązaniem. Resekcja zęba jest techniką chirurgiczną stosowaną w stomatologii w celu zachowania zębów dotkniętych infekcją w okolicy wierzchołka korzenia zęba i tkanki kostnej otaczającej korzeń. Jest to skomplikowany zabieg, który może być stosowany w celu ratowania zęba. Przed przystąpieniem do resekcji zęba, ważne jest skonsultowanie się z doświadczonym stomatologiem, który zapewni odpowiednie leczenie i opiekę po zabiegu. Procedura ta wykonywana jest zazwyczaj w zębach jednokorzeniowych takich jak zęby sieczne ( potocznie nazywane siekaczami) lub kły. Jest to właściwie ostatnia próba leczenia umożliwiająca zachowanie zęba w jamie ustnej.  W Eurodent Katowicka Poznań wykonujemy zabiegi resekcji korzeni zęba po wcześniejszej szczegółowej diagnostyce i kwalifikacji.

Wskazania do wykonania resekcji korzenia zęba.

Wskazania do przeprowadzenia tej procedury mogą być różnorodne i zależą od indywidualnej sytuacji pacjenta. Zabieg resekcji zęba przeprowadza się wtedy, gdy pomimo prawidłowo przeprowadzonego powtórnego leczenia kanałowego, zmiany okołowierzchołkowe nie goją się. Pozostałymi wskazaniami do resekcji są:

  • Zakażenie wokół wierzchołka korzenia zęba;
  • Złamanie wierzchołka korzenia;
  • Przewlekłe bóle i dyskomfort po nieudanym leczeniu endodontycznym;
  • Złamanie się narzędzia endodontycznego w kanale;

Jednym z najczęstszych powodów przeprowadzenia resekcji korzenia zęba jest stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych. Powstała na skutek torbiel korzeniowa jest zainfekowana przez bakterie.  W przypadku niepowodzenia tradycyjnego leczenia kanałowego, resekcja korzenia zęba może być konieczna w celu usunięcia zakażonych tkanek i oczyszczenia danego obszaru kości. W przypadku uszkodzenia  wierzchołka korzenia zęba w wyniku urazu, resekcja korzenia zęba może być jedynym sposobem na utrzymanie zęba w jamie ustnej. Ten zabieg pozwala usunąć uszkodzony fragment korzenia, a reszta zęba może nadal pełnić swoją funkcję.

W przypadkach, kiedy tradycyjne leczenie kanałowe nie wyeliminuje przewlekłego bólu i dyskomfortu, resekcja korzenia zęba może być rozważana jako alternatywna metoda terapeutyczna. Taka sytuacja może wystąpić, gdy tkanki okołowierzchołkowe mają trudności z gojeniem się lub gdy korzeń zęba ma skomplikowaną anatomię, uniemożliwiającą dokładne oczyszczenie wierzchołków kanałów korzeniowych. Zdarzają się również sytuacje, kiedy podczas leczenia endodontycznego dojdzie do złamania narzędzia w kanale. Jeśli nie ma możliwości jego usunięcia, a jego położenie wymaga innego traktowania, resekcja może być jedynym skutecznym rozwiązaniem.

Boli Cię ząb – przeczytaj koniecznie – Leczenie kanałowe, na czym polega?

Kiedy nie powinno się wykonywać resekcji zęba?

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu, istnieją również przeciwwskazania do wykonania resekcji zęba. Po pierwsze, resekcja korzenia zęba nie powinna być przeprowadzana, jeśli ząb można zachować za pomocą innych metod leczenia. Na przykład, jeśli istnieje możliwość leczenia kanałowego (endodontycznego), zaleca się przeprowadzenie tej procedury w pierwszej kolejności, zamiast od razu przystępować do resekcji korzenia. Należy bowiem pamiętać, że jest to zabieg związany z ingerencją w tkanki okołozębowe. Niesie to za sobą ryzyko wystąpienia różnych powikłań.  Kolejnymi przeciwwskazaniami są:

  • niekorzystne ułożenie korzenia zęba;
  • choroby współistniejące;
  • słaba kondycja zęba

 Jeśli ząb znajduje się w pobliżu ważnych struktur anatomicznych, takich jak nerwy lub zatoki szczękowe, resekcja korzenia może być niebezpieczna i prowadzić do poważnych powikłań. W takich przypadkach stomatolodzy często preferują inne metody leczenia, które nie niosą ze sobą takiego ryzyka. Jeżeli pacjent ma inne przeciwwskazania medyczne, które mogą utrudniać przeprowadzenie resekcji korzenia zęba, również należy odstąpić od tej procedury.

Przykładowe przeciwwskazania mogą obejmować osoby z niekontrolowanymi chorobami, takimi jak nieleczona cukrzyca, czy niekontrolowane problemy z krzepliwością krwi. W przypadku, gdy ząb ma bardzo słabe korzenie lub jest w zaawansowanym stanie zaniedbania, resekcja może nie być skuteczną metodą leczenia. Szczególnie jeśli ząb nie ma wystarczającego wsparcia wokół korzeni zęba istnieje duże ryzyko, że po resekcji nie będzie miał wystarczającego zaczepienia w kości i zacznie się ruszać.

Przy podejmowaniu decyzji o przeprowadzeniu resekcji korzenia zęba, należy zawsze konsultować się z doświadczonym stomatologiem. Będzie on w stanie ocenić indywidualne okoliczności i podjąć optymalną decyzję dotyczącą leczenia. Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy resekcje korzeni warto w tym przypadku wykonać.

Przebieg zabiegu resekcji zęba

Wiemy już, że resekcja zęba to zabieg chirurgiczny. Polega on na usunięciu kości wokół wierzchołka korzenia zęba wraz z odcięciem jego wierzchołka. Zazwyczaj jest to ostatnia próba leczenia zęba przed jego usunięciem. Wstępem do tego rodzaju leczenia w gabinecie Eurodent w Poznaniu  jest oczywiście przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki i kwalifikacji pacjenta. Sam zabieg resekcji korzenia zęba zaczyna się od znieczulenia miejscowego. Następnie lekarz nacina błonę śluzową tak, by mieć dobry dostęp do kości i wierzchołka korzenia zęba. W dalszej kolejności chirurg usuwa kość wokół wierzchołka a sam wierzchołek jest odcinany. Lekarz dokładnie oczyszcza miejsce zabiegu aby pozbyć się wszystkich elementów zakaźnych, które mogłyby utrudniać prawidłowe gojenie. Na sam koniec chirurg  zaszywa ranę a pacjent jest informowany zarówno o przebiegu jak i o rokowaniu przeprowadzonego zabiegu.

Po zabiegu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort i ból. Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe oraz udzielić wskazówek dotyczących pielęgnacji i łagodzenia objawów. Warto zauważyć, że procedura może różnić się nieco w zależności od indywidualnego przypadku.

W każdym przypadku decyzję o przeprowadzeniu resekcji korzenia zęba podejmuje lekarz stomatolog po dokładnym zbadaniu pacjenta i ocenie jego indywidualnej sytuacji. Zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, aby uzyskać dokładne informacje i zalecenia dotyczące konkretnej sytuacji stomatologicznej.