Leczenie kanałowe, na czym polega?

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Stomatologia, jak każda dziedzina medycyny, ulega ciągłemu rozwojowi. Pojawiają się nowe materiały, narzędzia i techniki. Kiedyś ząb, który bolał, musiał być usunięty. Obecnie, chyba nie ma osoby, która nie wiedziałaby co to jest leczenie kanałowe. Rozwój stomatologii mikroskopowej wprowadził nowe standardy i możliwości ratowania bolących zębów.

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczeniem kanałowym zębów zajmuje się gałąź stomatologii nazywana endodoncją. Na czym właściwie polega leczenie kanałowe? Zasadniczo, istotą tego zabiegu jest usunięcie z kanałów zębowych miazgi. W dalszej kolejności wykonywane jest czyszczenie kanałów z resztek oraz ich odkażanie czyli dezynfekcja. Ostatecznie, kanały zębowe zostają szczelnie wypełnione specjalistycznymi materiałami. Ostatnim etapem jest odpowiednia odbudowa korony zęba. W przypadku zębów z mocno zniszczoną koroną, etap odbudowy może być podzielony na przed i po właściwym leczeniu kanałowym. Wstępem do czyszczenia kanałowego jest dokładne usunięcie z ubytku próchnicy i znalezienie ujść kanałów. Skoro wiemy już na czym polega leczenie kanałowe musimy pamiętać, że jest to zabieg skomplikowany. Odszukiwanie i czyszczenie kanałów to procesy bardzo czasochłonne. Samo leczenie obarczone jest również wieloma zależnościami, które wpływają bezpośrednio na jego proces powodzenia. Warto pamiętać, że im wcześniej zgłosimy się do stomatologa, tym rokowanie leczenia jest lepsze. I mniejsze zniszczenie tkanek tym większa szansa, że ząb da radę przetrwać dalsze obciążenia. Dlatego, wiedząc na czym polega leczenie kanałowe i jak skomplikowany to proces wybierajmy gabinety, w których pracują doświadczeni lekarze.

Kiedy leczenie kanałowe zęba jest konieczne?

Skoro wiemy już co to jest leczenie kanałowe, warto sprawdzić kiedy właściwie leczenie kanałowe zęba jest konieczne? Jest kilka zasadniczych wskazań, między innymi:

  • stan zapalny miazgi zębowej;
  • martwica miazgi czyli zgorzel;
  • przewlekłe procesy zapalne toczące się w okolicy okołowierzchołkowej;
  • uraz zęba ze złamaniem przebiegającym przez miazgę;
  • wskazania protetyczne.

Najczęściej do stanów zapalnych miazgi a w konsekwencji do jej obumarcia dochodzi na skutek rozległych, nieleczonych procesów próchnicowych. Wiedząc co to jest leczenie kanałowe, nie trudno zgadnąć, że jest to jedyna alternatywa przed usunięciem zęba. Możliwości nowoczesnej stomatologii sprawiają, że czyszczenie kanałowe i cała endodoncja dają szansę na dłuższe utrzymanie zębów w jamie ustnej. Gdy proces próchnicowy nie zostanie w odpowiednim momencie zatrzymany, miazga ulega zakażeniu. Początkowy stan zapalny, powikłany rozwojem bakterii beztlenowych, powoduje jej obumarcie. Bardzo często wiąże się to z dużymi dolegliwościami bólowymi. Jest to właśnie jedna z tych sytuacji kiedy robi się leczenie kanałowe aby uniknąć ekstrakcji zęba. W przypadku, kiedy doszło do urazu powikłanego pęknięciem lub odłamaniem fragmentu zęba, leczenie kanałowe polega na  czyszczeniu kanałów i odbudowie korony zęba na wkładach koronowo-korzeniowych

Funkcjonalna odbudowa korony zęba to bardzo ważny element leczenia – czytaj w rekonstrukcja zęba.

Na czym polega leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe jest jednym z najbardziej skomplikowanych zabiegów przeprowadzanych w stomatologii. Ze względu na morfologię kanałów korzeniowych i ich anatomię, warto by było ono przeprowadzane pod mikroskopem. W takim razie na czym polega leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem? Zasadniczą różnicą jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, jakim jest mikroskop stomatologiczny. Wiedząc na czym polega leczenie kanałowe warto wybrać gabinet, gdzie można przeprowadzić je właśnie pod mikroskopem. Sprzęt ten daje  lekarzowi dużo lepszy wgląd wewnątrz zęba. Dzięki temu leczenie jest przeprowadzane pod większą kontrolą a czyszczenie kanałowe jest lepiej monitorowane. Szczególnie istotne jest wykorzystanie mikroskopu w przypadku reendo, czyli powtórnego leczenia kanałowego. Co to jest powtórne leczenie kanałowe? Jest to zabieg przeprowadzany w przypadku, kiedy ząb miał już wcześniej wypełnione kanały korzeniowe. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy pierwotne leczenie nie zostało wykonane w prawidłowy sposób. Pozostawienie zęba z niedostatecznie wypełnionymi kanałami lub w stanie kiedy nie wszystkie zostały odnalezione, może skutkować powstaniem przewlekłego stanu zapalnego w okolicy wierzchołków korzeni. W przypadku, kiedy robi się kanałowe leczenie zęba pod mikroskopem, praca lekarza jest bardziej precyzyjna a co za tym idzie leczenie przynosi lepsze rezultaty. 

Czy czyszczenie kanałowe jest bolesne?

Wiedząc co to jest leczenie kanałowe, zastanówmy się czy jest to zabieg bolesny? Zarówno lekarzom jak i pacjentowi zależy aby dolegliwości podczas wizyty były ograniczone do minimum. W tym celu stosowane są znieczulenia nasiękowe i przewodowe, znoszące odczucia podczas leczenia. Jest to o tyle istotne, że umożliwia stomatologowi spokojną pracę a pacjent może mówić o komforcie leczenia. W związku z tym, że do czyszczenia kanałowego używane są różne płyny dezynfekcyjne, leczenie to przeprowadza się po wcześniejszej izolacji jamy ustnej przez gumę koferdamu. Sprzęt ten uniemożliwia drażniącym płynom odkażającym kanały przedostanie się do jamy ustnej. Lekarzowi natomiast ułatwia zabezpieczenie komory zęba przez zanieczyszczeniem śliną z bakteriami. Kiedy robi się leczenie kanałowe zęba, czas jego trwania w dużej mierze zależy od anatomii kanałów korzeniowych. Leczenie takie można przeprowadzić na jednej wizycie lub rozłożyć na dwie osobne. Powtórne leczenie kanałowe jest zabiegiem bardziej skomplikowanym bo wymaga w pierwszej kolejności usunięcia z kanałów wcześniejszego wypełnienia a dopiero później lekarz ponownie udrażnia i odkaża wszystkie kanały. Należy pamiętać, że ząb po leczeniu może być bardziej dotkliwy a nawet bolesny. W niektórych przypadkach, przy rozległych stanach zapalnych, stomatolog przepisze antybiotyk, który wspomaga procesy leczenia.

Na temat leczenia kanałowego krążą legendy, które w obecnych czasach tracą na ważności. W ostatnich latach komfort zabiegów w dziedzinie stomatologii zachowawczej i endodoncji uległ niesamowitej poprawie. Pamiętajmy jednak, aby do specjalistycznego leczenia wybierać gabinety, które dysponują nowoczesnym sprzętem i materiałami.