ból zębów po leczeniu kanałowym

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Leczenie kanałowe zęba, to w wielu przypadkach ostateczna możliwość uratowania go przed usunięciem. Nowoczesna stomatologia wprowadza endodoncję na bardzo wysoki poziom. Szczególnie pomocne stało się leczenie kanałowe pod mikroskopem. Nie należy jednak zapominać, że zabiegi te są bardzo skomplikowane, a przez to obarczone ryzykiem pojawienia się różnych powikłań, między innymi bólu po leczeniu kanałowym.

Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć?

Leczenie kanałowe, fachowo nazywane endodontycznym to dość skomplikowana dziedzina stomatologii. Polega ono na usunięciu z kanałów zębowych naczyń i nerwów, zwanych miazgą zęba. Dzieje się tak w przypadkach, gdy dochodzi do nieodwracalnych stanów zapalnych zęba. Takie leczenie jest jedyną możliwością zachowania zęba w jamie ustnej. Dolegliwości bólowe mogą niestety pojawić się na kilku etapach tego leczenia. Podczas leczenia kanałowego, ból po czyszczeniu kanałów pojawia się dość często. Jest to spowodowane pracą nad zębem w stanie zapalnym, przez co reakcja zęba może być trudna do przewidzenia. Niepokojącym objawem może być pulsujący ból zęba z lekarstwem zakładanym pomiędzy wizytami. Taką sytuację powinniśmy od razu skonsultować z naszym lekarzem prowadzącym. Niestety na pytanie, czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć, odpowiedź jest twierdząca. Dlatego warto dowiedzieć się więcej, aby odpowiednio przygotować się zarówno przed zabiegiem, jak i po leczeniu.

Ból zębów po leczeniu kanałowym – przyczyny

Przyczyny bólu zęba po leczeniu kanałowym są różne. Nie da się również jednoznacznie określić jak długo będzie bolał ząb po leczeniu kanałowym. Pomimo ogromnego postępu w tej dziedzinie stomatologii, nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka powikłań w trakcie i po leczeniu. Do najczęściej występujących przyczyn bólu zęba pomimo leczenia kanałowego zaliczyć można:

  • pozostawienie w kanale żywej lub zakażonej miazgi;
  • nieodnalezienie jednego z kanałów;
  • przepchnięcie zakażonych tkanek lub gutaperki poza wierzchołek;
  • perforacja lub pęknięcie korzenia;
  • zbyt wysokie wypełnienie.

Tkliwość zęba po leczeniu kanałowym nie jest niczym niepokojącym. Lekarz podczas zabiegu pracuje na granicy tkanek martwych i żywych, przez co trudno jest wyeliminować wszystkie późniejsze dolegliwości. Ból zębów po leczeniu kanałowym może pojawić się między innymi w przypadku, kiedy w kanałach zębowych zostaną zamknięte resztki żywej lub zakażonej miazgi. Pomimo postępującej techniki i możliwości jakie daje leczenie endodontyczne pod mikroskopem zdarza się, że nie od razu uda się lekarzowi odnaleźć wszystkie kanały korzeniowe. Taki “nieodkryty” kanał może powodować, że ząb będzie bolał pomimo leczenia kanałowego. Wielu pacjentów zgłasza się na zabiegi endodontyczne zbyt późno. Zwlekanie z leczeniem prowadzi do bardzo dużych zniszczeń w obrębie tkanek zęba. W wyniku rozległego procesu próchnicowego dochodzi do głębokiej destrukcji korony oraz korzeni zębowych. Grozi to perforacją korzenia lub nawet jego pęknięciem. Taki ząb najczęściej nadaje się tylko do ekstrakcji chirurgicznej. Jeżeli natomiast dokucza nam ból zęba po wypełnieniu kanałów, może być to skutkiem zbyt wysokiego wypełnienia ostatecznego wykonywanego na przykład w znieczuleniu. W każdej sytuacji, kiedy niepokoi nas ból zęba po kanałowym, należy udać się do stomatologa, który leczenie to przeprowadzał. 

Leczenie kanałowe najlepiej przeprowadzać pod mikroskopem – przeczytaj – Leczenie zęba pod mikroskopem

Jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym?

Każdy organizm jest inny, przez co reaguje inaczej. Nie da się jednoznacznie określić jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym. Z obserwacji, ząb po leczeniu kanałowym może być tkliwy przez kilka pierwszych dni. U niektórych pacjentów lekki ból po leczeniu kanałowym będzie utrzymywał się nawet do kilku tygodniu. Jest to związane z procesem gojenia tkanek okołowierzchołkowych i ma bezpośrednio związek ze stopniem zniszczenia kości przy wierzchołkach korzeni. Niepokojącym objawem jest silny ból po leczeniu kanałowy. Może on sugerować, że albo w kanały nie zostały jeszcze całkowicie wyczyszczone lub doszło do poważniejszych powikłań w czasie leczenia. Zawsze, gdy pojawia się ból po leczeniu kanałowym, powinniśmy skontaktować się z gabinetem, w którym leczenie było przeprowadzone.

Sposoby na ból zęba po kanałowym.

Nie ma niestety idealnego sposobu na ból zęba po kanałowym leczeniu. Warto natomiast pamiętać, że jedna z głównych przyczyn tegoż leczenia, jest stan zapalny zęba i tkanek go otaczających. Aby ból zęba po wypełnieniu kanałów nie był dla nas zbyt męczący, warto zaopatrzyć się w standardowe leki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu. W razie konieczności lekarz może przepisać nam leki silniejsze a w przypadku zaawansowanego stanu zapalnego wynikającego z zakażenia bakteriami, antybiotyk. Pamiętajmy, że lekki ból po leczeniu kanałowym nie jest niczym niepokojącym. Jednakże w przypadku bólu zęba np. 2 miesiące po leczeniu kanałowym, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Jeżeli chcemy uniknąć leczenia endodontycznego naszych zębów, pamiętajmy o prawidłowej higienie jamy ustnej i regularnych wizytach kontrolnych. Jeśli natomiast leczenie kanałowe jest jedynym rozwiązaniem, warto wybrać gabinet, który dysponuje specjalistycznym i nowoczesnym sprzętem, takim jak między innymi mikroskop. Wtedy mamy większe szanse, że leczenie będzie przebiegać bez dodatkowych komplikacji.