chirurgiczne usunięcie zęba

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Nowoczesna stomatologia cały czas się rozwija. Powstają lepsze materiały i narzędzia. Zmienia się też podejście do “ratowania” zębów. Dzięki możliwościom endodoncji, chirurg od zebów nie ma już tyle pracy do jeszcze dekadę temu. W obecnych czasach operacyjne usunięcie zęba najczęściej dotyczy zatrzymanych ósemek. Na czym polega ten zabieg i jak przebiega gojenie, przeczytajcie.

Co znaczy chirurgiczne usunięcie zęba?

Pomimo nowatorskich możliwości leczenia, zdarzają się sytuacje, kiedy zabieg chirurgiczny zęba jest konieczny. Operacyjne usunięcie zęba wykonywane jest wtedy, gdy prostsze techniki i metody ekstrakcji nie są możliwe. Polega ono na rozcięciu dziąsła w okolicy danego zęba i odpreparowaniu tkanek sąsiednich. Następnie chirurg od zebow wyjmuje ząb. Bywa też tak, że ząb przykryty jest częściowo lub całkowicie kością. Konieczne jest wtedy zniesienie tej kości specjalnymi wiertłami, aby móc wydobyć ząb. Na sam koniec chirurgicznego usuniecia zeba lekarz zakłada do zębodołu specjalistyczny wypełniacz kolagenowy oraz zaszywa ranę. Zabiegi te, jak wszystkie ekstrakcje, wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Daje to pacjentowi gwarancje braku dolegliwości bólowych podczas wizyty. W naszym gabinecie, każdy pacjent zostaje również poinstruowany o zasadach higieny pozabiegowej i dostaje wytyczne w formie zarówno ustnej jak i pisemnej. Chirurgiczna ekstrakcja zęba dla wielu osób jest bardzo stresująca, dlatego warto mieć możliwość przeczytania wszystkich zaleceń na spokojnie w domu.

Jeśli musiałeś usunąć ząb, przeczytaj koniecznie – Ile kosztuje wstawienie zębów?

Kiedy ekstrakcja chirurgiczna jest konieczna?

Chirurgiczna ekstrakcja zęba jest konieczna wtedy, gdy warunki w jamie ustnej są bardziej skomplikowane. Jeżeli ząb lub jego pozostałości szkodzą pozostałemu uzębieniu warto zdecydować się na takie operacyjne usunięcie zęba. Zabieg chirurgicznego usunięcia zęba jest najczęściej wskazany w przypadku tak zwanych “ósemek”. Nieprawidłowe ustawienie tych zębów może powodować nawracające stany zapalne, urazy zgryzowe i stłoczenia. Pozostałymi wskazaniami do są:

  • zatrzymane zęby mądrości;
  • pozostałości po zębach zrośnięte z kością;
  • zęby z zakrzywionymi korzeniami;
  • zęby bez korony lub same pozarastane korzenie.

W każdym z tych przypadków decyzja o zabiegu powinna być podjęta w porozumieniu ze specjalistą, chirurgiem od zębów. Na konsultacji powinny być ocenione zdjęcia pantomograficzne a najlepiej tomografia komputerowa danego obszaru. Pozwala to wybrać metodę leczenia najlepszą dla pacjenta. Na takiej wizycie pacjent powinien być poinformowany o prognozowanym przebiegu operacyjnego usunięcia zęba, możliwych skutkach ubocznych i komplikacjach. Decyzja powinna być podjęta przez pacjenta i lekarza w pełni świadomie. Warto również do takiego zabiegu przygotować się w odpowiedni sposób. Możliwość zapewnienia sobie odpoczynku po wyrwaniu chirurgicznym zeba przyspiesza gojenie i ogranicza wystąpienie powikłań i dolegliwości po wykonanym zabiegu.

Czy operacyjne usunięcie zęba jest bolesne?

Zarówno ekstrakcje tradycyjne jak i operacyjne usuniecia zębów przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Nowoczesne znieczulenia powodują, że dolegliwości bólowe podczas wizyty nie występują. Oczywiście takie znieczulenie nie znosi pozostałych odczuć, chociażby tego, że cokolwiek w jamie ustnej jest robione. Jeżeli chcemy być całkowicie wyłączeni podczas ekstrakcji chirurgicznej zęba, można zdecydować się na wykonanie procedury w narkozie. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Inną możliwością wyciszenia przedzabiegowego są zabiegi z użyciem podtlenku azotu. Wiadome jest, że podczas wizyty dolegliwości bólowych odczuwać nie powinniśmy. Niestety gojenie rany pozabiegowej to już inna sprawa. U każdego pacjenta czas rekonwalescencji  wygląda inaczej. Warto natomiast postępować zgodnie z zaleceniami wydanymi przez specjalistę, chirurga od zębów. Sprawi to, że zniwelujemy dyskomfort pozabiegowy i ryzyko powikłań do minimum.

Zalecenia po chirurgicznym wyrwaniu zęba.

Chirurgiczne wyrwanie zęba to zabieg, po którym niesamowicie ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej i przestrzeganie wyznaczonych zasad. Do czasu minięcia znieczulenia, nie wolno spożywać żadnych napojów ani pokarmów. Najlepiej jeśli uda nam się ograniczyć jedzenie na kilka lub kilkanaście godzin. Ważne jest aby po chirurgicznym wyrwaniu zeba prawidłowo oczyszczać operowaną okolicę. Zabiegi higienizacyjne można zacząć już od kolejnego dnia. Najlepiej używać do tego celu specjalnej super miękkiej szczoteczki i pasty antybakteryjnej. Powinno się również wstrzymać się z płukaniem jamy ustnej przynajmniej na dwie doby aby nie wypłukać nowopowstałego w ranie skrzepu. Aby zminimalizować obrzęk po chirurgicznym wyrwaniu zęba, zalecane jest stosowanie zimnych okładów, szczególnie od razu po wizycie i przez kolejną dobę. Oczywiście jeśli lekarz uzna za konieczne, przepisze dodatkowe leki przeciwbólowe lub w określonych przypadkach antybiotyk. Jeżeli zostały założone szwy, konieczna jest wizyta kontrolna w przeciągu dziesięciu do czternastu dni, w celu ich zdjęcia. 

Zabiegi chirurgicznego usunięcia zębów nie należą do najprzyjemniejszych. Dlatego warto przygotować się do nich w odpowiedni sposób. Najlepiej wybrać do tego specjalistę, chirurga od zębów, który budzi nasze zaufanie i działa na nas uspokajająco.