UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Próchnica, zwana potocznie dziurą w zębie, jest jednym z najczęstszych problemów związanych z chorobami jamy ustnej. Wczesne rozpoznanie takiego ubytku ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania dalszemu uszkodzeniu zęba i konieczności poddania się bardziej zaawansowanemu leczeniu. W tym artykule postaramy się wyjaśnić jak powstają bolące i nieestetyczne czarne dziury w zębie.  Przedstawimy również kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpoznać dziurę w zębie oraz podpowiemy co zrobić z dziurą w zębie. Zaczynajmy…

Jak powstaje dziura w zębie?

Dziura w zębie, znana również jako próchnica, powstaje gdy szkodliwe bakterie w jamie ustnej wywołują proces demineralizacji szkliwa zębowego. Bakterie próchnicotwórcze rozkładają cukry i inne składniki pokarmowe, produkując kwas. Kwas ten jest szkodliwy dla tkanek zęba. W rezultacie, szkliwo ulega rozpuszczeniu i tworzy się czarna dziura w zębie.

Próchnica może występować na różnych powierzchniach zęba. Bardzo często powstaje dziura w zębie przy dziąśle, co bez wątpienia ma związek ze złym szczotkowaniem i odkładaniem się płytki zębowej.  Osady z płytki nazębnej to powłoka składająca się z bakterii, pożywienia i innych substancji. Płytka nazębna powstaje codziennie na powierzchni zębów, zarówno w wyniku jedzenia, jak i w wyniku naturalnych procesów metabolicznych. Jeśli nie jest regularnie usuwana, bakterie wchodzące w jej skład produkują kwas, który niszczy szkliwo. Kwas ten jest produkowany przez bakterie z grupy Streptococcus mutans, które zamieszkują jamę ustną.

Proces tworzenia się dziury w zębie jest złożony i zwykle trwa dłuższy czas. Wiele czynników może przyspieszać rozwój próchnicy, takich jak nieodpowiednia higiena jamy ustnej, częste spożywanie słodyczy i napojów gazowanych, palenie tytoniu, a także genetyka i ogólny stan zdrowia. Dlatego, jeśli zależy nam na tym aby nie mieć dziur w zębach z boku ani dziur w zębach przy dziąśle, pamiętajmy o prawidłowej i regularnej higienie jamy ustnej.  

Jak rozpoznać dziurę w zębie?

Skoro wiemy już jak powstaje czarna dziura w zębie, zastanówmy się jak wygląda dziura w zębie i jak szybko się z nią uporać. Jak się okazuje jest kilka symptomów, na które warto zwrócić uwagę zanim pojawi się u nas nieodwracalne zapalenie zęba z koniecznością leczenia kanałowego pod mikroskopem.

Co towarzyszy rozwijającej się próchnicy lub powstawaniu dziury w zębie z boku lub na innych powierzchniach:

  • ból zęba;
  • wrażliwość na gorące, zimne i słodkie jedzenie;
  • widoczne przebarwienie;
  • nieprzyjemny oddech.

Ból zęba to jeden z pierwszych i najważniejszych objawów dziury w zębie. Ból może występować zarówno podczas jedzenia, jak i w spoczynku. Najczęściej jest to ból pulsujący, który może stopniowo się nasilać. Jeśli odczuwasz dyskomfort w okolicach jednego z zębów, może to świadczyć o istnieniu dziury w zębie na przykład przy dziąśle. Dziura w zębie z boku może powodować również wrażliwość zęba na różne bodźce, takie jak gorące, zimne i słodkie jedzenie. Jeśli czujesz ból lub dyskomfort po spożyciu tych pokarmów, może to być objawem próchnicy. Kolejnym sposobem rozpoznania dziury w zębie z boku albo dziury w zebie przy dziąśle, jest zauważenie widocznych przebarwień na powierzchni zęba.

Proces próchnicowy powoduje uszkodzenie szkliwa, co powoduje zmianę koloru zęba. Jeśli zauważysz czarną dziurę w zębie, to zapewne świadczy to o toczącym się procesie próchnicowym. Większych rozmiarów dziura w zębie predysponuje do zalegania resztek pokarmu. Resztki te, jeśli nie zostaną usunięte na czas, zaczynają gnić i brzydko pachnieć.  Zły oddech może być sygnałem ostrzegawczym wskazującym na obecność głębokiej dziury w zębie. Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, ważne jest, aby umówić się na wizytę u dentysty. Zbyt długi brak leczenia czarnej dziury w zębie może prowadzić do dalszego rozwoju próchnicy, infekcji i uszkodzenia zęba. Dentysta będzie mógł dokładnie obejrzeć Twoje zęby i zalecić odpowiednie leczenie, takie jak plombowanie czy leczenie kanałowe, jeśli konieczne.

Przeczytaj również – Ból zęba przy nagryzaniu – o czym może świadczyć?

Dziurawy ząb i co dalej?

Diagnoza dziurawego zęba jest zazwyczaj prostym procesem, który przeprowadza stomatolog. Osoba często zgłasza się do lekarza z powodu bólu, nadwrażliwości na ciepło i zimno, a także widocznych zmian na powierzchni zęba w postaci czarnej dziury w zebie. Stomatolog przeprowadzi szczegółowe badanie wizualne. Morze skorzystać również  z technik diagnostycznych, takich jak zdjęcie rentgenowskie, aby dokładnie ocenić uszkodzenie i stopień zaawansowania próchnicy. Skoro widzi już jak wygląda dziura w zębie, musi zadecydować co na dziure w zebie będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest kilka możliwości, zależnych od stopnia zaawansowania zmiany próchnicowej:

 Jeśli dziura w zębie jest stosunkowo mała i nie dochodzi do  nerwu zęba, stomatolog może zalecić plombowanie. Polega to na usunięciu zainfekowanej tkanki i wypełnieniu ubytku specjalnym kompozytem. Jeśli ząb ma duże uszkodzenie lub silnie zniszczoną strukturę, stomatolog może zalecić wykonanie korony. Korona to sztuczna nakładka, która odtwarza naturalny kształt zęba i zabezpiecza go przed dalszymi uszkodzeniami. W przypadkach, gdy próchnica dotyka nerwu zęba i powoduje infekcję miazgi, konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego.

W naszym gabinecie Eurodent w Poznaniu wykonujemy leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem. Procedura ta polega na usunięciu zainfekowanej miazgi, oczyszczeniu kanałów korzeniowych i ich zapełnieniu materiałem bakteriobójczym. – Jeśli ząb jest w zaawansowanym stadium próchnicy i czarna dziura w zębie obejmuje prawie całą jego powierzchnię, stomatolog może zalecić jego usunięcie. W takim przypadku zwykle rozważa się również dostępne opcje odbudowy brakującego zęba, takie jak implanty lub protezy. Wiedząc jak wygląda dziura w zębie i skąd się bierze, pamiętajmy aby Po leczeniu utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej.

Co robić by nie mieć czarnych dziur w zębach?

Aby zapobiec powstawaniu dziur w zębach, ważne jest regularne i dokładne szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Należy również używać płynów do płukania jamy ustnej i nici dentystycznych. Ważne jest też ograniczenie spożycia słodyczy i napojów gazowanych. Konieczne są regularne wizyty u stomatologa w celu oceny stanu zębów i usuwania uporczywej płytki nazębnej. Wykonuje się wtedy takie  zabiegi jak skaling i piaskowanie zębów. Wczesne wykrycie i leczenie dziur w zebach są kluczowe dla zachowania zdrowia jamy ustnej i zapobiegania powstawaniu większych ubytków w zębach.

Regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących diety to niezbędne składowe zapobiegania powstawaniu czarnych dziur w zębach. Profilaktyka próchnicy jest zawsze najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowych zębów i uniknięcie poważnych konsekwencji. Pamiętajmy więc, że dbanie o zdrowie jamy ustnej jest nie tylko ważne dla naszego uśmiechu, ale również dla ogólnego stanu zdrowia.