Usuwanie kamienia nazębnego – co warto wiedzieć

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Usuwanie kamienia nazębnego czyli odkamienianie zębów to kluczowy zabiegi w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze aspekty związane z tą procedurą, takie jak przyczyny powstawania kamienia nazębnego, metody jego usuwania czy częstość i koszt zabiegów. Skupimy się również na zaleceniach po usunięciu kamienia, czy też sposobach zapobiegania jego powstawaniu. Zapraszamy do lektury!

Co to jest kamień nazębny i jak powstaje?

Złogi kamienia nazębnego to twarde osady, które osadzają się na powierzchni zębów oraz w przestrzeniach międzyzębowych. Kamień powstaje  na skutek procesu mineralizacji płytki nazębnej, czyli warstwy bakterii i resztek pokarmowych, które gromadzą się na zębach. W dalszej części tego artykułu omówimy przyczyny powstawania kamienia nazębnego, proces jego osadzania się oraz skąd się bierze.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego 

Przyczyny powstawania kamienia nazebnego są związane z różnymi czynnikami, takimi jak nieprawidłowa higiena jamy ustnej, dieta bogata w cukry i skrobię, palenie papierosów czy predyspozycje genetyczne. Wszystkie te czynniki sprzyjają tworzeniu się płytki nazębnej, która w wyniku reakcji z minerałami zawartymi w ślinie ulega mineralizacji i przekształca się w nieestetyczny i twardy kamień nazębny.

Osadzanie się kamienia nazębnego 

Jest to proces rozłożony w czasie czyli taki, który zachodzi stopniowo. Początkowo płytkę nazębną można łatwo usunąć poprzez codzienne szczotkowanie zębów i stosowanie nici dentystycznej. Jednak z czasem, gdy płytka nazębna ulega mineralizacji, staje się coraz twardsza i trudniejsza do usunięcia podczas codziennych zabiegów higienicznych. Kamień nazębny może osadzać się zarówno na koronach zębów, jak i na korzeniach, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak próchnica, choroby dziąseł a w konsekwencji utrata zębów.

Skąd się bierze kamień nazębny? 

Proces tworzenia się kamienia nazębnego jest wynikiem naturalnych procesów zachodzących w jamie ustnej. Bakterie obecne w jamie ustnej przetwarzają resztki pokarmowe na kwasy, które niszczą szkliwo zębów. Jednocześnie ślina, która ma właściwości ochronne, dostarcza minerałów, takich jak wapń i fosfor, które neutralizują te kwasy. Niestety, minerały te również reagują z płytką nazębną, prowadząc do jej mineralizacji i tworzenia się kamienia nazębnego. Dlatego właśnie aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, stosowanie odpowiedniej diety oraz regularne wizyty u dentysty.

Marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu – przeczytaj koniecznieWybielenie zębów.

Metody usuwania kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Istnieje właściwie jedynie kilka metod skutecznego usuwania złogów kamienia nazębnego. Te najbardziej bezpieczne są wykonywane w gabinecie stomatologicznym. W naszym gabinecie Eurodent na Polance zajmujemy się zabiegami usuwania kamienia nazębnego używając ultradźwięków. Usuwanie kamienia u dentysty jest najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się kamienia nazębnego. W gabinecie dentystycznym stosuje się różne metody, takie jak:

 • Ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego – polega ono na użyciu urządzenia emitującego ultradźwięki.  Ultradźwięki powodują rozbicie kamienia nazębnego na mniejsze fragmenty. W postaci mniejszych kawałków, złogi kamienia odpadają od powierzchni zębów.
 • Laserowe usuwanie kamienia nazębnego – to nowoczesna metoda, która wykorzystuje energię lasera do rozkruszania kamienia nazębnego.

Obie  metody są bezpieczne i skuteczne, jednak ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stopnia zaawansowania  osadów kamienia nazębnego. Ważne jest, aby regularnie odwiedzać dentystę w celu oceny stanu jamy ustnej i ewentualnego usunięcia kamienia nazębnego.

W przypadku domowych sposobów na walkę z kamieniem nazębnym, warto zwrócić uwagę na:

 • Preparaty do usuwania kamienia nazębnego – dostępne są różne produkty, takie jak pasty do zębów czy płyny do płukania jamy ustnej, które pomagają w walce z kamieniem nazębnym. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpią one profesjonalnego czyszczenia zębów u dentysty. Są to jedynie środki mogące wpływać na zmniejszenie tendencji do odkładania się złogów kamienia na powierzchni zębów.
 • Szczotkowanie zębów – regularne i dokładne szczotkowanie zębów jest kluczowe dla utrzymania higieny jamy ustnej i spowolnieniu powstawania kamienia nazębnego.
 • Fluoryzacja – zabieg polegający na nałożeniu na zęby specjalnej ochronnej pasty z fluorem, który wzmacnia szkliwo i zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.

Warto zaznaczyć, że domowe metody mogą być pomocne w utrzymaniu higieny jamy ustnej, ale nie zastąpią profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego u dentysty.

Jak widać istnieje kilka metod usuwania kamienia nazębnego, tudzież zabiegów spowalniających jego odkładanie. Można je wykonywać zarówno w gabinecie dentystycznym, jak i w domu. Ważne jest, aby regularnie kontrolować stan jamy ustnej i korzystać z odpowiednich metod usuwania kamienia nazębnego, aby zapewnić zdrowie zębów i dziąseł.

Częstość i koszt usuwania kamienia nazębnego

Częstość usuwania kamienia nazębnego zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz jego nawyków higienicznych. Zaleca się jednak, aby przynajmniej raz na 6 miesięcy  odwiedzać dentystę w celu profesjonalnego oczyszczenia zębów. W przypadku osób z większym ryzykiem powstawania kamienia nazębnego, takich jak palacze czy osoby z cukrzycą, częstość ta może być większa.

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego. Cena usuwania kamienia nazębnego może się różnić w zależności od metody, regionu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Przykładowy koszt ultradźwiękowego usuwania kamienia nazębnego plasuje się w granicach 300 zł – 500 zł . Laserowe usuwanie kamienia nazębnego jest zwykle droższe i może sięgać nawet 900 zł.

Warto zwrócić uwagę, że koszt usuwania kamienia nazębnego może być połączony z dodatkowymi zabiegami wykonywanymi w gabinecie stomatologicznym. W naszym gabinecie Eurodent Poznań zabiegi higienizacyjne wykonujemy w pakiecie. W skład takiego pakietu wykonywanego podczas jednej wizyty wchodzi skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów, polerowanie i fluoryzacja.

Podsumowując, częstość usuwania kamienia nazębnego zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, jednak zaleca się, aby przynajmniej raz w roku odwiedzać dentystę w celu profesjonalnego oczyszczenia zębów. Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego zależy od metody, regionu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta, jednak warto pamiętać, że regularne wizyty u dentysty oraz dbanie o higienę jamy ustnej mogą obniżyć te koszty.

Zalecenia po usunięciu kamienia nazębnego

Zalecenia po usunięciu kamienia nazębnego dotyczą zarówno jedzenia, jak i pielęgnacji zębów po zabiegu. Warto zwrócić uwagę na te wskazówki, aby uniknąć powikłań i zapewnić prawidłowe gojenie się dziąseł.

Co jeść po usunięciu kamienia? 

Jeśli chodzi o jedzenie po usuwaniu kamienia nazębnego, zaleca się unikanie twardych, gorących i zimnych pokarmów przez pierwsze kilka godzin po zabiegu. Warto wybierać miękkie, łatwo strawne potrawy, takie jak jogurty, puree ziemniaczane czy zupy. Ważne jest również, aby można jeść po zabiegu powoli i ostrożnie, aby nie podrażnić dziąseł.

Zalecenia po zabiegu skalingu

W kwestii pielęgnacji zębów, zalecenia po zabiegu skalingu obejmują przede wszystkim delikatne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką oraz stosowanie nici dentystycznej. Warto również unikać używania płynów do płukania ust zawierających alkohol, który może podrażniać dziąsła. Zamiast tego, można stosować płyny do płukania ust na bazie chlorheksydyny, które mają działanie przeciwbakteryjne i przyspieszają gojenie się dziąseł.

Podsumowując, zalecenia po usunięciu kamienia nazębnego dotyczą zarówno jedzenia, jak i pielęgnacji zębów po zabiegu. Ważne jest, aby stosować się do tych wskazówek, by uniknąć powikłań i zapewnić prawidłowe gojenie się dziąseł.

Jesteś po leczeniu zębów i martwią Cię dolegliwości bólowe? – przeczytaj – Ból zęba przy nagryzaniu.

Czy usuwanie kamienia nazębnego jest bolesne?

Wiele osób zastanawia się, czy usuwanie kamienia nazębnego boli. Odczucia bólowe podczas tego zabiegu mogą być różne i zależą od indywidualnej wrażliwości pacjenta oraz stopnia zaawansowania kamienia nazębnego. W przypadku osób z nadwrażliwością zębów, ból może być bardziej odczuwalny.

Od czego zależy ból podczas czyszczenia zębów?

Ból podczas usuwania kamienia można raczej nazwać dyskomfortem. Odczucia te są spowodowane ultradźwiękami stosowanymi do usuwania kamienia. Warto jednak pamiętać, że czyszczenie zębów jest zabiegiem koniecznym, a ewentualne dolegliwości bólowe są zazwyczaj krótkotrwałe i ustępują po zakończeniu zabiegu. W gabinecie Eurodent w Poznaniu, do odwrażliwiania zębów używamy przed zabiegami lasera biostymulującego. Jego fale sprawiają, że zabieg czyszczenia zębów ze złogów kamienia jest dla pacjenta bardziej komfortowy.

Jeśli obawiasz się bólu podczas usuwania kamienia nazębnego, warto porozmawiać z dentystą o zastosowaniu miejscowego znieczulenia lub innych metod łagodzenia bólu. Niektóre praktyki stomatologiczne oferują również zabiegi w ramach tzw. stomatologii bezstresowej, która ma na celu zmniejszenie lęku i stresu związanego z wizytą u dentysty.

Jak radzić sobie z bólem podczas usuwania kamienia? 

Oto kilka porad, które mogą pomóc w radzeniu sobie z bólem podczas usuwania kamienia nazębnego:

 • Przed wizytą u dentysty, staraj się być wypoczęty i zrelaksowany. Stres może zwiększać odczuwanie bólu;
 • Podczas zabiegu, skup się na regularnym, głębokim oddychaniu. Pomaga to w utrzymaniu relaksu i zmniejsza odczuwanie bólu;
 • Jeśli odczuwasz silny ból, poinformuj o tym dentystę. Może on zastosować dodatkowe środki, takie jak znieczulenie miejscowe czy laseroterapię, aby złagodzić dolegliwości;
 • Po zabiegu, stosuj zimne okłady na twarz w miejscu, gdzie usuwano kamień nazębny. Może to pomóc w zmniejszeniu bólu i obrzęku.

Jak widać, usuwanie kamienia nazębnego może być dla niektórych osób bolesne, jednak istnieją różne metody radzenia sobie z bólem oraz możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego czy laseroterapii. Ważne jest, aby nie unikać regularnych wizyt u dentysty z powodu obaw przed bólem, gdyż niewłaściwa pielęgnacja zębów może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego 

Unikanie kamienia nazębnego jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Warto zatem zastosować odpowiednie metody profilaktyki kamienia nazębnego, aby uniknąć jego powstawania. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą w zapobieganiu kamieniowi nazębnemu:

 • Regularne mycie zębów – przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez co najmniej 2 minuty;
 • Stosowanie nici dentystycznej lub irygatora do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych;
 • Używanie płynu do płukania jamy ustnej, który pomaga w usuwaniu bakterii i resztek pokarmowych;
 • Regularne wizyty u dentysty – co najmniej raz na 6 miesięcy, aby ocenić stan zdrowia jamy ustnej i ewentualnie usunąć kamień nazębny;
 • Zdrowa dieta – unikanie nadmiernego spożycia słodyczy, napojów gazowanych i kwasów, które sprzyjają powstawaniu kamienia nazębnego;
 • Palenie tytoniu – palenie papierosów zwiększa ryzyko powstawania kamienia nazębnego, dlatego warto rozważyć rzucenie nałogu.

Jak często należy usuwać kamień nazębny? 

Warto usuwać kamień nazębny regularnie, gdyż jego obecność może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, próchnicy, a nawet utraty zębów. Przyczyny powstawania kamienia nazębnego są różne, ale najważniejsze to niewłaściwa higiena jamy ustnej, niezdrowa dieta oraz palenie tytoniu. Dlatego profilaktyka kamienia nazębnego powinna być priorytetem dla każdej osoby dbającej o zdrowie swoich zębów.

W niektórych przypadkach często trzeba wykonywać zabiegi usuwania kamienia nazębnego, zwłaszcza u osób z predyspozycjami genetycznymi lub ze względu na specyfikę składu śliny. W takich sytuacjach szczególnie ważne jest stosowanie się do zaleceń dentysty oraz dbanie o higienę jamy ustnej.

Skutki niewłaściwej pielęgnacji i zaniedbania usuwania kamienia nazębnego 

Niewłaściwa pielęgnacja zębów i zaniedbanie usuwania kamienia nazębnego prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze skutki kamienia nazębnego:

 • Paradontoza – stan zapalny dziąseł, który może prowadzić do ich cofania się, odsłonięcia szyjek zębów i w konsekwencji do utraty zębów;
 • Próchnica – kamień nazębny utrudnia dostęp do powierzchni zębów, co sprzyja rozwojowi bakterii i powstawaniu próchnicy.
 • Halitoza – nieprzyjemny zapach z ust spowodowany przez gromadzenie się bakterii w kamieniu nazębnym.
 • Zmiana koloru zębów – kamień nazębny może powodować przebarwienia zębów, co wpływa niekorzystnie na estetykę uśmiechu.

Zalety usuwania kamienia nazębnego

Wartość usuwania kamienia nazębnego jest niezaprzeczalna, gdyż pozwala uniknąć powyższych problemów oraz utrzymania zdrowia jamy ustnej na wysokim poziomie. Regularne odkamienianie zębów jest kluczowe dla zapobiegania powstawaniu kamienia nazębnego i jego negatywnym skutkom. Konsekwencje osadzania się kamienia nazębnego mogą być poważne, dlatego warto dbać o higienę jamy ustnej i regularnie korzystać z usług dentysty. Należy pamiętać, że niektóre skutki uboczne związane z kamieniem nazębnym, takie jak paradontoza czy próchnica, mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia zębów i wymagać kosztownego leczenia.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące usuwania kamienia nazębnego

W tej sekcji odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące usuwania kamienia nazębnego. Pozwoli to na lepsze zrozumienie tematu i rozwianie ewentualnych wątpliwości.

 1. Czy usuwanie kamienia nazębnego jest konieczne?

Tak, usuwanie kamienia nazębnego jest konieczne. Pomaga ono utrzymać zdrowie jamy ustnej i zapobiec powstawaniu próchnicy, paradontozy oraz innych problemów związanych z zaniedbaną higieną jamy ustnej.

 1. Jak często powinno się usuwać kamień nazębny?

Zalecana częstotliwość usuwania kamienia nazębnego to co najmniej raz na 6-12 miesięcy. Jednak optymalna częstotliwość może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

 1. Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?

Usuwanie kamienia nazębnego może być nieco nieprzyjemne, ale zwykle nie jest bolesne. W przypadku dużej ilości kamienia nazębnego lub wrażliwych dziąseł, dentysta może zastosować miejscowe znieczulenie, aby zminimalizować dyskomfort.

 1. Czy można samodzielnie usunąć kamień nazębny?

Nie zaleca się samodzielnego usuwania kamienia nazębnego, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia szkliwa, dziąseł oraz innych struktur jamy ustnej. Usuwanie kamienia nazębnego powinno być przeprowadzane przez wykwalifikowanego dentystę lub higienistkę stomatologiczną.

 1. Czy istnieją domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego?

W drogeriach i stomatologicznych sklepach specjalistycznych znaleźć można  środki, które mogą pomóc w zapobieganiu powstawaniu kamienia nazębnego. Należą do nich takie produkty takie jak  nici dentystyczne, płyny do płukania ust czy szczoteczki soniczne. Nie da się jednak ukryć, że nie zastąpią one profesjonalnego odkamieniania zębów przez dentystę.

Pamiętajmy, że kamień nazębny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak próchnica, paradontoza czy inne choroby jamy ustnej. Dlatego warto inwestować w profilaktykę oraz regularne odkamienianie zębów, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z zaniedbaną higieną jamy ustnej.