UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Wiele osób jest w błędzie, jeśli myśli, że nasze zęby nie żyją. Twarde szkliwo zębowe osłania bardzo delikatne tkanki, takie jak zębina i miazga. To właśnie miazga zębowa odpowiedzialna jest za żywotność zęba. Jak rozpoznać martwy ząb? Czy martwy ząb leczy się kanałowo. Na to i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć

Martwy ząb – co to jest?

Miazga zębowa znajduje się wewnątrz kanałów. Jest to niesamowicie istotna i wrażliwa tkanka. Pełni ona szereg funkcji:

  • obronną;
  • odżywczą; 
  • odbudowującą;
  • czuciową.

Martwy ząb, czyli pozbawiony dobrodziejstw żywej miazgi, jest kruchy, łamliwy i mniej odporny na wiele czynników. Do obumarcia zęba może dojść w wyniku wielu różnych zdarzeń. Sposób postępowania z takim zębem jest również uzależniony od wielu czynników. Na wybór dalszego postępowania ma wpływ nie tylko stan pozostałych tkanek zęba ale również nasze nawyki higienizacyjne czy kondycja i ilość pozostałych zębów w jamie ustnej. Martwica miazgi zęba zazwyczaj wiąże się z dużymi dolegliwościami bólowymi. Początkowy stan zapalny miazgi prowadzi do powstania nieodwracalnych zmian w jej strukturze. Następnie żywe komórki zaczynają obumierać a sam ząb staje się martwym. Jedynym najrozsądniejszym sposobem na poradzenie sobie w takiej sytuacji jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Okazuje się, że dolegliwości bólowe towarzyszące martwicy miazgi zęba, są na tyle silne, że środki przeciwbólowe mogą być nieskuteczne. Jeżeli ból nie ustępuje, nasila się w pozycji leżącej a środki przeciwbólowe są mało skuteczne, to zapewne dochodzi do nieodwracalnych zmian zapalnych w tkankach zęba.

Masz martwy ząb i potrzebujesz leczenia, przeczytaj – Czy leczenie kanałowe boli?

Jakie są przyczyny martwicy zęba?

Martwy ząb to taki, który w swoim wnętrzu nie posiada już żywych tkanek w postaci miazgi zębowej. Przyczyn martwicy zęba jest kilka, między innymi:

Do zgorzeli miazgi dochodzi najczęściej w przypadku nieleczonego procesu próchnicowego. Bakterie próchnicowe produkują kwasy rozpuszczające szkliwo zębowe. Nieleczona próchnica prowadzi do rozszerzenia się zakażenia na zębinę i miazgę. Zakażenie miazgi kończy się obumarciem zęba. Dlatego właśnie tak ważne są regularne i częste przeglądy stomatologiczne. Proces próchnicowy wykryty na odpowiednio wczesnym poziomie daje możliwość zatrzymania go odpowiednio wcześnie, zanim dojdzie do martwicy miazgi. Kiedy ząb jest martwy, jest również dużo słabszy i mniej odporny na przeciążenia w czasie gryzienia i żucia pokarmów. Do martwicy zęba może dojść również w wyniku urazu. Złamanie korony zęba przebiegające przez miazgę, bardzo często powikłane jest właśnie obumarciem zęba. Do martwicy zęba w wyniku urazu może dojść również bez widocznego uszkodzenia korony. Zbyt silne uderzenie skutkuje przerwaniem pęczka naczyniowego, który jest połączeniem naczyń odżywczych miazgi zęba z naczyniami w kości. We wzystkich przypadkach martwa miazga zęba jest bezwzględnym wskazaniem do leczenia endodontycznego (kanałowego).

Jak rozpoznać, że ząb jest martwy?

Leczenie martwego zęba jest procedurą konieczną. Zaniechanie leczenia, skutkować będzie rozszerzeniem się stanu zapalnego na okoliczne tkanki. Im dłużej obumarły w wyniku próchnicy ząb pozostaje bez leczenia, tym jego rokowanie jest gorsze. Czasami do martwicy zęba dochodzi pod wypełnieniem. Proces ten może przebiegać bardzo powoli i bez większych dolegliwości. Kiedy ząb jest już martwy, zmienia się jego kolor. Dzieje się tak zarówno z zębami martwymi przed i po leczeniu kanałowym. Innym objawem martwego zęba będzie jego bolesność. W przypadku aktywnego stanu zapalnego ból może pojawiać się samoistnie i nasilać się w pozycji leżącej. Jeśli stan zapalny obejmie również tkanki kostne, ząb będzie bardziej wrażliwy przy nagryzaniu.

Martwy ząb – leczenie czy usuwanie?

Nowoczesna stomatologia jest coraz bardziej rozwinięta. Daje to dużo większe możliwości na zachowanie martwych zębów w jamie ustnej. Aby obumarły ząb miał szansę posłużyć nam dłużej, musi spełniać określone warunki. Aby leczenie kanałowe było skuteczne, powinno być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi standardami i najlepiej pod mikroskopem. Zważywszy, że martwy ząb jest dużo słabszy, konieczne może okazać się założenie na niego korony porcelanowej. Zdarzają się również przypadki, kiedy ząb jest martwy a jego struktury bardzo zniszczone. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem może być zabieg usunięcia. Dlatego o tym, czy martwy ząb leczyć kanałowo, czy raczej go usunąć, powinien decydować specjalista.

Pamiętajmy, że warunkiem utrzymania naszych zębów w zdrowiu są prawidłowe nawyki higieniczne. Natomiast częste i regularne wizyty kontrolne umożliwiają zatrzymanie procesów próchnicowych na odpowiednio wczesnym etapie.