czy leczenie kanałowe boli

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Endodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem miazgi zęba, czyli naczyń i nerwów znajdujących się w wewnętrznych kanałach zębowych. W wielu przypadkach jest to jedyna możliwość zachowania zęba w jamie ustnej. Pomimo szeroko rozpowszechnionych znieczuleń, pacjenci w dalszym ciągu zastanawiają się czy leczenie kanałowe boli? Postaramy się obalić mity. 

Czy leczenie kanałowe zębów boli?

Ból zęba może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami. Dolegliwości mogą pojawiać się na przykład po wypiciu zimnych napojów lub zjedzeniu czegoś słodkiego. Jeżeli taki ból mija od razu, to zazwyczaj jest on spowodowany toczącym się w zębie procesem  próchnicowym lub odsłoniętymi kanalikami w zębinie. Niestety wielu pacjentów zjawia się w gabinecie dopiero wtedy, gdy ząb pomimo zażywania środków przeciwbólowych, nie przestaje dawać się we znaki. Taki ból świadczy o toczącym się w jego wnętrzu stanie zapalnym. Jedynym “lekarstwem” na taki stan  jest leczenie endodontyczne. I tu zaczynają się pytania, czy czyszczenie kanałów boli i ogólnie czy leczenie kanałowe jest bolesne? W dobie nowoczesnej stomatologii, każdy gabinet powinien dysponować znieczuleniami, które dadzą Państwu możliwość bezbolesnego i komfortowego przejścia całego procesu leczenia. Są też sytuacje, kiedy znieczulenie podczas leczenia endodontycznego nawet nie będzie konieczne. W przypadku, kiedy lekarz musi  wykonać reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe, ząb już jest martwy. Dlatego wtedy zarówno czyszczenie jak i wypełnianie kanałów nie boli, nawet pomimo braku znieczulenia.

Czy ząb po wypełnieniu kanału boli?

Leczenie endodontyczne to skomplikowany proces naprawczy zęba. Na całość składa się kilka etapów, które są ze sobą ściśle powiązane i od siebie zależne. W przypadku pierwotnego leczenia endodontycznego wstępem do leczenia jest szczelna odbudowa korony zęba. Dalej w kolejności lekarz musi odszukać i oczyścić kanały korzeniowe. Czy czyszczenie kanałów boli? Jeżeli znajdują się w nich resztki żywej miazgi, to mogłoby to być nieprzyjemne uczucie. Dlatego właśnie do takiego leczenia pacjenta skutecznie znieczulamy. W dalszej kolejności stomatolog opracowuje, czyści, odkaża i poszerza kanały. Jeżeli są już one odpowiednio przygotowane, można je wypełnić specjalnym materiałem. W takim razie, czy wypełnienie kanału zęba boli? Odpowiedź brzmi, nie. Pusty, pozbawiony naczyń i nerwów kanał nie boli w trakcie zabiegu. Dyskomfort z jakim mogą się Państwo spotkać, to tkliwość zęba po zakończonym leczeniu endodontycznym. Działanie lecznicze jest bowiem na granicy tkanek martwych i żywych, dlatego każdy organizm będzie w inny sposób na to reagował. Jeżeli nadal zastanawiacie się, czy leczenie kanałowe boli, najlepiej porozmawiać o tym z Państwa lekarzem prowadzącym, który będzie je przeprowadzał. Z pewnością wyjaśni on wszystkie możliwości i doradzi, jak się przed nimi ustrzec lub zabezpieczyć lekowo. 

Ten artykuł może Cię zainteresować – Ból po wyrwaniu ósemki

Powtórne leczenie kanałowe – czy jest bolesne?

Bardzo często w praktyce stomatologicznej można spotkać się z koniecznością przeprowadzenie tak zwanego reendo, czyli powtórnego leczenia endodontycznego. Dotyczy to zębów, które mieli Państwo już w przeszłości kanałowo leczone ale:

Ząb taki może być wrażliwy przy nagryzaniu, może powstać przy nim przetoka lub może dawać samoistne dolegliwości bólowe. Nie warto się zamartwiać, czy powtórne kanałowe boli, bo obowiązują przy nim dokładnie takie same procedury związane ze znieczuleniem jak przy leczeniu pierwotnym. Z założenia takie zęby są już martwe, więc dolegliwości nie powinny się pojawiać. Są przypadki kiedy jednak udaje się odszukać kanał, który pozostał jeszcze z żywą miazgą. Warto wtedy zdecydować się na znieczulenie, bo takie czyszczenie kanału zęba może boleć. Jeżeli w kości, w okolicy wierzchołka zęba zrobiła się zmiana zapalna, lekarz może przepisać Państwu antybiotyk. Będzie on miał wspomagające działanie na cały proces leczenia i będzie uzupełnieniem działań wykonywanych podczas wizyt stomatologicznych. 

Nie warto się zamartwiać, czy leczenie kanałowe boli. Najlepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa z lekarzem prowadzącym. Warto powiedzieć mu o wszystkich swoich obawach a z pewnością będzie on w stanie działać tak, aby czuli się Państwo komfortowo i bezpiecznie.