Od czego robi się kamień na zębach?

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo istotna. Świadomość stomatologiczna naszego społeczeństwa niesamowicie wzrosła przez ostatnie kilka lat. Jednak pomimo dobrych nawyków, wielu pacjentów nadal zadaje sobie pytanie skąd ten kamień na zębach?

Co to jest i jak wygląda kamień na zębach?

Ogromna większość pacjentów zmaga się z powstawaniem kamienia nazębnego. Aby móc odpowiedzieć na pytanie od czego robi się kamień na zębach, musimy wiedzieć czym on właściwie jest. W dużym uproszczeniu, kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która nie została usunięta z powierzchni szkliwa podczas zabiegów higienicznych. Płytka nazębna to nic innego jak resztki pokarmów połączone ze składnikami śliny i bakteriami. Jeżeli nie usuniemy jej z powierzchni zębów, to po kilkunastu godzinach zacznie się proces jej mineralizacji. To jest odpowiedź na pytanie jak powstaje kamień nazębny. U każdego schemat powstawania złogów kamienia jest taki sam. Osobniczo mamy jedynie wpływ na tempo jego powstawania. Tempo odkładania zależy od wielu czynników indywidualnych, takich jak:

  • dieta;
  • skład śliny;
  • zależności genetyczne;
  • prawidłowe nawyki higieniczne.

Każdy z nas dobrze wie jak wygląda kamień nazębny. Zazwyczaj jest koloru nieco ciemniejszego niż nasze zęby. Nasza dieta, spożywanie kawy i herbaty oraz palenie papierosów, może znacząco wpływać na kolor osadów. Spożywanie dużych ilości kurkumy lub curry, manifestować się będzie bardziej żółtymi złogami kamienia. 

Jesteś przed zabiegiem, przeczytaj – Higiena jamy ustnej po usunięciu zęba.

Przyczyny powstawania kamienia na zębach

Na proces tworzenia się kamienia nazębnego w ogromnej mierze wpływają codzienne zabiegi higieniczne. Nie bez znaczenia jest również skład naszej śliny. Jednym z jej składników jest fosforan wapnia – związek mineralny, który w dużej mierze powoduje mineralizację płytki nazębnej i jest jedną z głównych przyczyn powstawania kamienia nazębnego. Mineralizacja płytki bakteryjnej ma również dobre znaczenie. Zasadowe związki mineralne wbudowane w strukturę płytki nazębnej, nie tylko są przyczyną powstawania kamienia na zębach, ale przede wszystkim stanowią być barierą ochronną przed kwasami bakteryjnymi. W związku z tym bardzo często okazuje się, że pod złogami kamienia nazębnego nie dochodzi do rozwoju ubytków próchnicowych. W związku z tym, że ślina ma wpływ na proces powstawania osadów zmineralizowanych, ogromna ich większość powstaje w pobliżu ujść głównych gruczołów ślinowych. To wyjaśnia, skąd gromadzi się kamień na zębach dolnych od strony języka. Tam bowiem znajdują się ujścia ślinianki podjęzykowej i podżuchwowej. 

Co zrobić z kamieniem na zębach? 

Usuwanie kamienia nazębnego jest niezbędne. Skaling jest zabiegiem, który warunkuje zdrowie naszych zębów i prawidłowy stan dziąseł. To, co powodują złogi kamienia nazębnego, to przewlekły stan zapalny dziąseł. Jeżeli przyczyna nie będzie w porę usunięta, to stan zapalny z tkanek dziąsła przeniesie się na całe przyzębie i kość. W konsekwencji grozi to rozchwianiem zębów i ich przedwczesną utratą. Co zrobić, żeby kamienia na zębach nie mieć? Konieczna jest wizyta u stomatologa. Stosując domowe sposoby możemy mieć jedynie wpływ na to jak szybko powstaje kamień nazębny. Nie ma jednak możliwości jego usunięcia bez użycia skalera stomatologicznego, czy innych narzędzi podczas wizyty w gabinecie dentystycznym. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny. Większą wrażliwość mogą odczuwać jedynie osoby borykające się z nadwrażliwością zębów. W takich przypadkach warto poprosić lekarza o znieczulenie. Taka profesjonalna higienizacja ma wpływ oczywiście na skutki a nie na przyczyny powstawania kamienia nazębnego. Nie ma możliwości, żeby raz usunięty kamień, już nigdy się nie tworzył.  

To również może Cię zainteresować – Domowe sposoby na wybielanie zębów.

Jak zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego?

Skoro wiemy już, od czego robi się kamień na zębach, to wiemy również jak możemy mu zapobiegać. Jak zostało wcześniej wspomniane, najważniejsza jest codzienna  prawidłowa higiena jamy ustnej. Główną przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest niestety nieskuteczne oczyszczanie powierzchni zębów z płytki nazębnej. Aby zwiększyć skuteczność naszych domowych  sposobów, warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie elektryczna szczoteczka z okrągłą główka Nie tylko skuteczniej usuwa płytkę, ale również wygładza zęby dzięki czemu złogi odkładają się dużo trudniej. Warto używać również płynów do płukania jamy ustnej. Zawierają one nie tylko substancje odświeżające, ale przede wszystkim te, które zapobiegają rozwojowi próchnicy, działają przeciwzapalnie na dziąsła i zmniejszają odkładanie się płytki nazębnej.

 

Profesjonalne zabiegi higienizacyjne są niezbędne do utrzymania stanu jamy ustnej w prawidłowej kondycji. Zaleca się przeprowadzanie skalingu przynajmniej raz do roku, a u wielu osób nawet co trzy miesiące – w zależności od potrzeby.