Ból po wyrwaniu ósemki

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Odbiór dolegliwości bólowych jest bardzo osobniczy. Każdy z nas w inny sposób odczuwa dyskomfort związany z leczeniem zębów, z ich nadwrażliwością czy ból po ekstrakcji ósemki. Postaramy się Państwu podpowiedzieć jak zapobiegać oraz jak radzić sobie z dolegliwościami po zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Dlaczego pojawia się ból po wyrwaniu zęba 8?

Każdy zabieg usunięcia zęba związany jest z naruszeniem struktury tkanek w jamie ustnej. Wiąże się to z koniecznością zagojenia rany po takiej ingerencji. Silny ból po wyrwaniu zęba może pojawiać się stopniowo i to już po kilku godzinach od zabiegu. Ma to związek ze zmniejszeniem działania środków znieczulających. Ból po ekstrakcji ósemki zależny jest w dużej mierze od stopnia skomplikowania zabiegu. Oczywiste jest, że trudniej będzie goić się rana w przypadku, gdy usuwany ząb był już w stanie zapalnym, miał duże zmiany okołowierzchołkowe lub był po skomplikowanym leczeniu endodontycznym. W takim przypadku nawet trudno przewidzieć ile będzie trwał ból po wyrwaniu ósemki. Jeżeli usunięcie zęba wymagało długiego trzymania otwartej szeroko buzi, to przez ok 3 dni może utrzymywać się dyskomfort ze strony mięśni za to odpowiedzialnych. Dolegliwości te powinny jednak maleć z dnia na dzień. Jeżeli jednak ból po usunięciu 8 nie mija, konieczna jest wizyta u stomatologa.

Jak długo boli rana po wyrwaniu ósemki?

Typowe dolegliwości bólowe po wyrwaniu zęba 8 powinny łagodnieć z dnia na dzień. Pierwsze dni mogą być trudniejsze ze względu na zmęczenie mięśni po zabiegu. Jeżeli udaje się zachować prawidłową higienę rany, to już po 2-3 dniach dyskomfort powinien się zmniejszać. Zdarza się jednak tak, że dochodzi do tworzenia się stanu zapalnego zwanego suchym zębodołem. Dzieje się tak, gdy w środku zębodołu nie powstanie wartościowy skrzep. Procesowi temu towarzyszy silny ból po wyrwaniu zęba, który z dnia na dzień się potęguje. Rana może brzydko pachnieć a okolica po zabiegu będzie opuchnięta. Pojawić się może również gorączka. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji lekarza stomatologa. Ból dziąsła po wyrwaniu ósemki jest sprawą bardzo osobniczą. Część pacjentów może odczuwać dyskomfort związany z drażnieniem przez założone szwy. Trudno jednoznacznie określić jak długo może boleć po ekstrakcji ósemki. Ma na to wpływ wiele czynników takich jak:

  • zaburzenia odporności;
  • cukrzyca i inne choroby metaboliczne;
  • palenie papierosów;
  • przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych;
  • niewystarczająca higiena jamy ustnej przed i po zabiegu.

Jeżeli ból po wyrwaniu ósemki, czy innego zęba będzie trwał kilka tygodni lub pojawi się po kilku miesiącach po zabiegu, to należy udać się na kontrolę do swojego stomatologa. Zdarzają się sytuacje, kiedy ekstrakcja miała skomplikowany przebieg. W takich przypadkach ból po usunięciu 8 może być skutkiem stanu zapalnego kości. Jeżeli ekstrakcja była trudna, w ranie mogły pozostać opiłki blaszki kostnej, co będzie miało wpływ na to jak długo będzie boleć dziąsło po wyrwaniu ósemki.  

Co pomaga na silny ból po wyrwaniu zęba?

Pierwsze dolegliwości bólowe po zabiegu mogą pojawiać się już w momencie jak przestaje działać środek znieczulający. Warto już zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie leki przeciwbólowe. Niestety nigdy nie wiadomo ile będzie trwać ból po usunięciu ósemki, dlatego dobrze jest mieć pod ręką leki działające zarówno przeciwbólowo jak i przeciwzapalne. W aptekach dostępne są środki bez recepty na bazie ibuprofenu, paracetamolu lub ketoprofenu. W pierwszych dniach może również pojawić się opuchlizna operowanej okolicy. Dobrze sprawdzają się wtedy zimne okłady, do których z powodzeniem można wykorzystać dostępne w domu mrożonki. Jeżeli dolegliwości nie będą miały tendencji spadkowej, konieczna może być ponowna wizyta u dentysty. Zdarza się bowiem tak, że do rany dostaną się resztki pożywienia, które gnijąc powodują stan zapalny. Ból po wyrwaniu ósemki może mieć charakter pulsujący. Jeśli dodatkowo towarzyszy mu brzydki zapach z ust i nieprzyjemny posmak, może to świadczyć o bakteryjnym zakażeniu rany pozabiegowej. W takiej sytuacji konieczna jest rewizja,  ponowne oczyszczenie zębodołu i antybiotykoterapia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej – Co jeść po wyrwaniu ósemki?

 Zalecenia po chirurgicznym usunięciu zęba?

Na to, ile będzie trwać ból po wyrwaniu naszej ósemki ma wpływ wiele czynników. Jednym z bardzo ważnych aspektów, jest ścisłe stosowanie się do zaleceń, które dostaliśmy od naszego lekarza. W naszym gabinecie Eurodent w Poznaniu szczegółowe zalecenia wydawane są w formie pisemnej. Zależy nam na tym, aby pacjent miał stały dostęp do wytycznych związanych z opieką pozabiegową. Na to, ile czasu będzie boleć po wyrwaniu 8 możemy wpłynąć stosując odpowiednią higienę jamy ustnej. Zalecane jest stosowanie odpowiednich płynów do płukania jamy ustnej, zawierających substancje odkażające. Warto również zaopatrzyć się w specjalistyczną szczoteczkę z bardzo miękkim włosiem. Prawidłowe oczyszczanie okolicy rany ma ogromny wpływ na zmniejszenie bolu po chirurgicznym usunieciu osemki.

Każdy z nas ma inny próg bólu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć sposobu i czasu gojenia ran pozabiegowych. Dlatego warto już wcześniej przygotować się do tych zabiegów w odpowiedni sposób.