Higiena jamy ustnej po usunięciu zęba

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Nowoczesna stomatologia daje nam ogromne możliwości. W obecnych czasach usunięcie zęba to ostateczność. Proces gojenia po takim zabiegu jest inny u każdego pacjenta. Istotną rolę w tym procesie odgrywa odpowiednie zadbanie o ranę w warunkach domowych. Zarówno odpowiednia higiena jamy ustnej po usunięciu zęba czy korzeni, jak i higiena jamy ustnej po usunięciu ósemki, są bardzo istotne. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne odgrywają kluczową rolę w czasie i sposobie gojenia rany poekstrakcyjnej.

Jakie są zalecenia po usunięciu zęba?

Zabiegi chirurgiczne wykonywane w obrębie jamy ustnej niosą za sobą spore ryzyko dyskomfortu pozabiegowego. Aby przyspieszyć procesy gojenia po usunięciu zęba, higiena jamy ustnej pełni kluczową rolę. Warto poprosić swojego stomatologa o spis wytycznych na najbliższe kilka godzin po ekstrakcji. Konieczna jest przerwa w jedzeniu i piciu ( szczególnie cieplejszych napojów), szczególnie przez czas działania znieczulenia. Zbyt wczesne żucie pokarmów, przy działającym jeszcze znieczuleniu, może spowodować przygryzienia języka, warg czy policzków. Bardziej zaawansowane zabiegi z zakresu higieny jamy ustnej po wyrwaniu zęba,  powinny być wykonywane  dopiero w następnej dobie od zabiegu. Ma to kluczowe znaczenie dla stworzenia się w ranie wartościowego skrzepu i dalszego procesu gojenia. Również jakiekolwiek płukanki, które uzupełniają higienę jamy ustnej po ekstrakcji zęba, powinny być stosowane dopiero od drugiego dnia po zabiegu. Tak naprawdę odpowiednia higiena jamy ustnej po usunięciu zęba nie jest skomplikowana, ale kluczowe jest przestrzeganie wytycznych ustalonych przez lekarza stomatologa.

Jeśli nie wiesz jak poradzić sobie z bólem, przeczytaj – Ból po wyrwaniu ósemki.

Jak dbać o higienę jamy ustnej po ekstrakcji zęba?

Higiena jamy ustnej po usunięciu zęba w dużej mierze uzależniona jest od rozległości samego zabiegu. Zgodnie z zasadami, przez pierwszą dobę po ekstrakcji nie zaleca się drażnienia okolicy ani szczoteczką ani płynami płuczącymi. Higiena jamy ustnej po usunięciu ósemki po 24 godzinach wygląda właściwie tak samo jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Okolicę rany należy szczotkować bardzo delikatnie i najlepiej szczoteczką super miękką. Zarówno w drogeriach jak i aptekach, dostępny jest szereg szczotek dedykowanych właśnie do higieny jamy ustnej po usunięciu zęba. Oczywiście, nie można zapomnieć o prawidłowym szczotkowaniu pozostałych zębów. Płyny do płukania powinieneś stosować dopiero w drugiej dobie po zabiegu. Najlepiej jeśli już przed zabiegiem zaopatrzysz się w preparaty, które działają odkażająco i nie zawierają w swoim składzie alkoholu. Dbając o prawidłową higienę jamy ustnej po ekstrakcji zęba musimy pamiętać, że podstawą gojenia jest skrzep, który zamyka ranę. Jeżeli używasz płynów płuczących, rób to delikatnie. Jeśli będziesz płukać zbyt intensywnie, to wzrośnie ryzyko, że uszkodzisz nowy skrzep. 

Dlaczego higiena jamy ustnej po usunięciu ósemki jest tak istotna?

Preparat odkażający powinien jedynie delikatnie omywać gojącą się okolicę. Intensywność zabiegów związanych z higieną jamy ustnej po usunięciu ósemki w dużej mierze zależy od rozległości rany czy możliwości otwierania jamy ustnej przez pierwsze dni po wyrwaniu. Po zabiegu usunięcia zatrzymanego zęba mądrości bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o powstałą ranę. Higiena jamy ustnej po usunięciu ósemki obejmuje delikatne szczotkowanie okolicy i  używanie odkażających płynów do płukania – od drugiej doby po zabiegu. Należy pamiętać, aby w ranie nie zostawały resztki pożywienia, gdyż może to spowodować powstanie miejscowego stanu zapalnego. Przy braku odpowiedniej higieny jamy ustnej po usunięciu zęba, proces gojenia może się wydłużyć. Jeśli rana zostanie zakażona, mogą pojawić się dolegliwości bólowe, obrzęk okolicy a nawet gorączka. Jest to oczywiście stan bezsprzecznie wymagający wizyty w gabinecie. 

Warto pamiętać, że domowa higiena jamy ustnej po usunięciu zęba nie jest trudna. Te podstawowe czynności mają za to ogromny wpływ na prawidłowy przebieg gojenia rany poekstrakcyjnej.