Domowe sposoby na wybielanie zębów

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Dodaje on nam nie tylko uroku, ale również odwagi i pewności siebie. Czy z żółtymi zębami można coś zrobić? Czy domowe sposoby na wybielanie zębów są skuteczne i bezpieczne? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania.

Co ma wpływ na kolor zębów?

Jak się okazuje, naturalny kolor zębów wcale nie jest biały. Nasze zęby mają raczej kolor perłowy, który żółknie pod wpływem wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Na część z nich mamy oczywiście wpływ, na inne nie pomogą ani gabinetowe ani domowe sposoby wybielenia zebow. Co w takim razie najbardziej  “zagraża” kolorowi naszych zębów?

  • genetyka;
  • leki i choroby;
  • wiek;
  • niedostateczna higiena jamy ustnej;
  • dieta i używki.

Osoby, które odziedziczyły żółty kolor struktury zębów, mają również powód do radości. Z badań wynika, że zęby w takim odcieniu, są bardziej odporne na próchnicę. Domowe wybielanie zębow może okazać się nieskuteczne w przypadku ciemnych przebarwień powstałych między innymi po leczeniu niektórymi antybiotykami. Szczególnie niekorzystne zmiany mogą pojawić się na szkliwie u dzieci które stosowały tetracykliny poniżej 8 roku życia. Naturalne sposoby na wybielenie zebow, mogą nie mieć zastosowania również w przypadku plam powstałych podczas chemio lub radioterapii. Niestety również wraz z wiekiem, kolor naszych zębów ciemnieje. W dużej mierze ma na to wpływ styl życia jaki prowadzimy, dieta, używki oraz codzienna higiena jamy ustnej. Tak naprawdę, najlepszymi domowymi sposobami na wybielanie zębów są prawidłowe i regularne zabiegi higieniczne. W większości przypadków codzienne, dokładne szczotkowanie zapobiega powstawaniu nieestetycznych przebarwień po czerwonym winie, kawie, herbacie czy papierosach. Chcąc wybielić zęby domowo, powinniśmy zacząć od ograniczenia przebarwiających je używek. Do dyspozycji mamy również całą gamę preparatów rozjaśniających. Mają one różne sposoby działania a i efekt u każdego będzie inny. Do wybielenia zębów domowymi sposobami znajdziemy różnego rodzaju pasty, płukanki, żele, nici i paski. Ważne jest aby stosować je zgodnie z zaleceniami i na bieżąco obserwować stan zarówno wybielanych domowo zębów, jak również błony śluzowej, dziąseł i języka.

Naturalne sposoby na wybielenie zębów

Zarówno w internecie jak i w kolorowej prasie, nie brakuje informacji na temat naturalnych sposobów na wybielenia zebow. Niektóre źródła podają, że są one alternatywą dla wybielania w gabinetach profesjonalnych. Czy metody te są bezpieczne dla naszych zębów i dziąseł? Większość z nich polega na wykorzystaniu różnych produktów spożywczych, czy związków węgla w celu zmniejszenia ilości osadów i przebarwień. Takie wybielanie zębów domowo, może w szybki sposób skutkować nadwrażliwością zębów i dziąseł. Aktywny węgiel ma właściwości ścierne, co w przypadku nieumiejętnego i zbyt intensywnego użytkowania, może doprowadzić do ścierania ochronnej warstwy szkliwa. Decydując się na naturalne metody wybielenia zebow kurkumą, musimy wiedzieć o dużym ryzyku powstania żółtych przebarwień w obrębie wypełnień zębowych i aparatów ortodontycznych.

Czy naturalne metody wybielania zębów są dobre?

Niektórzy polecają do wybielania zębów domowo używanie sody oczyszczonej. Niestety jest ona nawet bardziej ścierna od węgla, a co za tym idzie powoduje duże uszkodzenia w obrębie szkliwa. Używanie do wybielania octu jabłkowego lub owoców powoduje obniżenie ph w jamie ustnej, co w konsekwencji drastyczne zmniejszenie odporności szkliwa na działanie bakterii. Może to  w prosty sposób prowadzić do rozwinięcia nadwrażliwości i próchnicy. Tak naprawdę, jedynym wartym uwagi sposobem na naturalne wybielenie zebow jest płukanie jamy ustnej olejem kokosowym. Środek ten ma działanie przeciwbakteryjne i łagodzące na błonę śluzową. Zmniejsza stany zapalne a jego długotrwałe stosowanie może powodować, że zęby będą jaśniejsze. Usunięcie nieestetycznych nalotów z powierzchni zębów najlepiej wykonać w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Będziemy mieli pewność, że w przeciwieństwie do domowych sposobów na wybielanie zębów, profesjonalne oczyszczanie jest nie tylko skuteczniejsze, ale przede wszystkim bezpieczne dla naszej jamy ustnej.

Wybielanie zębów domowo czy w gabinecie?

Domowe wybielanie zębow niesie za sobą spore ryzyko powstania niechcianej nadwrażliwości, podrażnień na błonie śluzowej lub nawet starcia powierzchni szkliwa. Rozsądniejsze jest skorzystanie z metod dostępnych w gabinetach stomatologicznych. Należą do nich:

  • skaling i piaskowanie zębów;
  • nakładkowe wybielanie;
  • gabinetowe wybielanie;
  • laserowe wybielanie.

Jeśli zależy nam na zdrowych i estetycznie wyglądających zębach i dziąsłach, to oczyszczanie zębów w postaci skalingu i piaskowania, powinniśmy wykonywać co 6-12 miesięcy. Zabieg ten wspomaga codzienną higienę jamy ustnej, usuwając zmineralizowany kamień nazębny oraz codzienne przebarwienia z diety i używek. Wybielanie nakładkowe natomiast, polega na wykonaniu przez technika profesjonalnych nakładek, idealnie dopasowanych do naszych zębów. Wykonując domowe wybielanie zebów zakupionymi w internecie lub drogerii gotowymi nakładkami, jest duże ryzyko, że żel stosowany do tego zabiegu będzie wypływał i drażnił błonę śluzową. Takie wybielenie zebow domowymi sposobami mozę skutkować również nierównomiernym odbarwieniem powierzchni, czyli plamami na szkliwie. Zarówno wybielanie gabinetowe jak i laserowe to bez wątpienia sposób na szybkie wybielanie zębów. Preparaty do tego używane mają wysokie stężenie substancji aktywnie działających. W nieznacznym stopniu mogą powodować przejściową nadwrażliwość, ale wykonywane profesjonalnie, nie działają szkodliwie. Warto pamiętać, że warunkiem zarówno profesjonalnego, jak i domowego wybielania zębów  jest to, żeby nasze uzębienie było zdrowe. Preparaty wybielające mogą dodatkowo podrażniać miejsca z nieszczelnymi wypełnieniami lub aktywnym procesem próchnicowym.

Szybkie wybielenie zębów – czy jest bezpieczne?

Szybkie wybielenie zebów zawsze niesie za sobą ryzyko powstania przejściowej nadwrażliwości.. Wykonując taki zabieg w gabinecie stomatologicznym, a nie domowymi sposobami wybielania mamy pewność, że lekarz w odpowiedni sposób dostosuje zarówno stężenie żelu jak i preparaty działające kojąco. Nie ma właściwie możliwości jednoznacznego porównania domowych sposobów na wybielanie zębów z zabiegami profesjonalnymi. Bez wątpienia te drugie przynoszą oczekiwane efekty w bezpieczny sposób. Wybielanie nakładkowe trwa dłużej, ale efekt utrzymuje się również proporcjonalnie dłużej niż w przypadku wybielania jednowizytowego gabinetowego. Alternatywą dla wybielania zębów domowo jest wybielanie laserowe. Jest to zabieg najdroższy ze wszystkich, ale zarówno efekt, jak i czas jego utrzymywania się są najbardziej satysfakcjonujące. Laserowe wybielanie niesie za sobą mniejsze ryzyko nadwrażliwości, przez co jest dla pacjentów przyjemniejsze.

Zanim zaczniemy stosować domowe sposoby na wybielanie zębów, powinniśmy zwrócić się do lekarza stomatologa, który nie tylko sprawdzi czy do takiego zabiegu się kwalifikujemy, ale przede wszystkim doradzi nam metodę najbardziej odpowiednią i bezpieczną.