Co jeść po wyrwaniu ósemki?

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Kiedy można jeść po usunięciu zęba?

Po każdej ekstrakcji zęba, pozostaje w jamie ustnej rana. W jej środku i na powierzchni tworzy się po kilkunastu minutach skrzep. Jego powstanie i utrzymanie się na miejscu jest niezbędne do prawidłowego gojenia. To, kiedy można zacząć jeść po wyrwaniu zęba zależy między innym od rozległości i skomplikowania samego zabiegu. Dla najwyższego komfortu pacjenta, zabieg usunięcia zęba wykonywany jest w znieczuleniu. Czas działania środka znieczulającego jest u każdego inny. W przypadku usuwania zęba mądrości, konieczne jest podanie większej ilości preparatu znieczulającego. Między innymi długość działania znieczulenia warunkuje to, czy mozna jesc po wyrwaniu osemki. Zaleca się odczekanie ok. 3 godzin od zakończenia zabiegu. Najlepiej jednak, jeśli jedzenie po usunięciu zęba zaczniemy dopiero po 12 godzinach od zabiegu. Da nam to pewność, że w wyniku ograniczonego czucia, nie poparzymy się i nie pogryziemy albo nie uszkodzimy innych struktur jamy ustnej.

 

Co jeść po wyrwaniu ósemki?

Właściwie każdy pacjent zadaje nam pytanie, co jeść po wyrwaniu ósemki. W dużej mierze zależy to od indywidualnych predyspozycji do rekonwalescencji. Jednakże jest kilka wspólnych zaleceń, których dotrzymanie znacznie ułatwia gojenie. Jak się okazuje, jedzenie po usunięciu zęba nie jest wcale takie proste. Nie dość, że okolica jest obolała, to możliwe jest również pojawienie się szczękościsku, który nie tylko utrudnia otwieranie jamy ustnej, ale również uniemożliwia normalne żucie pokarmu. Jeśli nadal zastanawiacie się co jeść po wyrwaniu ósemki to odpowiedź nasuwa się sama. Prawie wszystko, co da się przerobić na postać płynną lub półpłynną. Spożywane pokarmy powinny być również letnie, aby nie powodowały dodatkowego podrażnienia rany. Oto kilka przykładów tego, co można jeść po usunięciu ósemki:

  • jogurty;
  • galaretki;
  • kisiele;
  • budynie;
  • zmiksowane zupy

Warto pamiętać też, aby nie tylko jedzenie po usunięciu zęba, ale również picie było odpowiednie. Przez pierwsze kilka dni unikamy alkoholu, napojów gazowanych oraz picia przez słomkę.

 

Chirurgiczne usunięcie ósemki – kiedy i co jeść po zabiegu?

Nie jest tajemnicą, że jedzenie po usunięciu zęba jest problematyczne. Jeżeli zależy nam, aby gojenie przebiegało bez komplikacji, powinniśmy zwrócić uwagę na to co jemy po wyrwaniu ósemki i czy od razu mozna jesc po wyrwaniu osemki. W przypadku zębów zatrzymanych w kości lub położonych w poziomie, konieczne są zaawansowane zabiegi chirurgiczne. Wiąże się to z powstaniem dużej rany pozabiegowej, której gojenie u każdego przebiega inaczej. Co jeść jeśli wyrwana 8 była właśnie taka? Najlepsze będą półpłynne, letnie posiłki o konsystencji łatwej do przełykania. Z czasem, jeśli poprawa stanu w jamie ustnej będzie zauważalna, można stopniowo wprowadzać pokarmy bardziej stałe. 

Jedzenie po usunięciu zęba jest dużym utrudnieniem dla każdego pacjenta. Trzymając się podstawowych wytycznych, jesteśmy w stanie skrócić czas gojenia rany po usuniętym zębie, a tym samym szybciej wrócić do normalnego sposobu odżywiania.