Leczenie zęba pod mikroskopem

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Nowoczesna stomatologia otwiera nam drzwi do zupełnie nowego świata. Ogromna różnorodność materiałów i technik leczenia daje lekarzom zróżnicowane możliwości niesienia pomocy. W dobrych gabinetach wykorzystuje się również innowacyjny sprzęt, który umożliwia między innymi leczenie zęba pod mikroskopem lub jak laser diodowy przyspiesza gojenie i działa biostymulacyjnie.

Co to jest endodoncja pod mikroskopem

Mikroskopy stomatologiczne na dobre rozgościły się w nowoczesnych gabinetach dentystycznych. Jest to niesamowicie przydatny sprzęt, który daje lekarzowi dużo lepsze możliwości wglądu w tkanki zęba. Niesamowitą zdobyczą tego sprzętu jest nawet 20 krotne powiększenie obrazu, dzięki czemu dentysta dostrzega struktury niewidoczne gołym okiem. Leczenie zęba pod mikroskopem jest zatem dużo dokładniejsze. Coraz większą popularność zyskuje leczenie kanałowe mikroskopowe czyli endodoncja mikroskopowa. Leczenie kanałowe jest konieczne, kiedy w miazdze zębowej dojdzie do nieodwracalnych zmian zapalnych. Zazwyczaj dzieje się to w wyniku próchnicy sięgającej bardzo głęboko lub na skutek urazu zęba. Dentysta widzi ząb pod mikroskopem w bardzo dużym powiększeniu. Dzięki temu przeprowadzane procedury lecznicze mogą być wykonywane dokładniej i precyzyjniej. Mikroskop stomatologiczny w przypadku leczenia kanałowego stawia je na bardzo wysokim poziomie. Mikroskopijnej wielkości wejścia do kanałów stają się bardziej dostępne. Endodoncja pod mikroskopem ułatwia lekarzowi kontrolę efektywności płukania kanałów korzeniowych, suszenia ich a końcowo wypełniania gutaperką.

Zalety leczenia zęba pod mikroskopem

Leczenie kanałowe zęba jest często ostatnią deską ratunku. Dzięki rozwojowi leczenia kanałowego pod mikroskopem, udaje się uratować wiele zębów. Wcześniej musiałyby być one usunięte. Niestety pomimo dbania o prawidłową higienę jamy ustnej, wielu z nas musi zdecydować się na zaawansowane zabiegi lecznicze. Niestety lata temu, wiedza stomatologiczna i możliwości nie były na takim poziomie jak teraz. Niektórzy pacjenci, którzy kilkanaście lat temu poddali się leczeniu enodontycznemu, muszą teraz to leczenie powtórzyć. Powtórne leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zabiegiem bardziej skomplikowanym. Oprócz przeprowadzenie wszystkich podstawowych etapów leczenia kanałowego, stomatolog musi zacząć od wyjęcia wszystkiego, co w kanałach obecnie się znajduje. W takich przypadkach leczenie zęba pod mikroskopem powinno być leczeniem z wyboru. Kanały korzeniowe są strukturami bardzo cienkimi i ich ponowne udrożnienie związane jest z dużym ryzykiem powstania perforacji. Perforacja to dziura w strukturze zęba w miejscu, w którym otworu być nie powinno. W niektórych przypadkach może dojść również do złamania narzędzia kanałowego w kanale. Dzięki pracy z mikroskopem istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki niechciany fragment uda się z kanału usunąć. 

Przygotowujesz się do leczenia kanałowego, dowiedz się więcej – Czy leczenie kanałowe boli?

Ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Cena leczenia zęba pod mikroskopem zależy od kilku czynników. Ma na to wpływ czy:

  • jest to pierwotne leczenie kanałowe;
  •  jest to powtórne leczenie kanałowe;
  • konieczne jest usuwanie złamanego narzędzia z kanału;
  •  jest to zachowawcze leczenie zęba.

Samo leczenie kanałowe jest procedurą bardzo zaawansowaną. Do jego prawidłowego przeprowadzenia konieczna jest duża ilość różnych materiałów, narzędzi i sprzętów endodontycznych. Cżęść narzędzi jest jednorazowa i nie można ich używać ponownie. Dlatego właśnie cena leczenia zęba pod mikroskopem nie jest niska. Jednakże takie leczenie daje większą pewność uniknięcia niechcianych powikłań. Koszt leczenia zęba pod mikroskopem zależy również od tego ile dany ząb ma kanałów, czy był już wcześniej wypełniany i czy konieczne jest wykonanie jakichś dodatkowych procedur takich jak na przykład wyjęcie złamanego narzędzia. Dodatkowym atutem endodoncji pod mikroskopem są sytuacje, kiedy przed przystąpieniem do leczenia, trzeba np. usunąć z kanału wkład koronowo-korzeniowy. Dzięki mikroskopowi zakres preparacji i utraty tkanek może być dużo mniejszy. Dla pacjenta ma to ogromne znaczenie, gdyż im więcej tkanek własnych zęba pozostaje, tym jest on bardziej odporny na siły nagryzania. 

Mikroskopowe leczenie zachowawcze

Nie jest tajemnicą, że pod mikroskopem widać dużo lepiej. Dlatego właśnie stomatolodzy decydują się na leczenie zębów pod mikroskopem nie tylko wtedy gdy konieczne jest leczenie kanałowe. Pracując w powiększeniu lekarz ma większą kontrolę nad wykonywanymi czynnościami. Jest w stanie precyzyjniej ocenić czy tkanki zęba opracowane są wystarczająco, czy trzeba coś poprawić. Ząb pod mikroskopem jest też lepiej doświetlony. Nierozproszona wiązka światła pozwala dokładniej przyjrzeć się każdemu fragmentowi szkliwa i zębiny. Praca w powiększeniu sprawdza się nie tylko podczas mikroskopowego leczenia kanałowego ale również przy standardowym opracowywaniu ubytków próchnicowych czy wykonywaniu prac protetycznych. Lekarz stomatolog może korzystać z mikroskopu podczas całego procesu leczenie lub posiłkować się nim w określonych sytuacjach. Pomaga to lepiej kontrolować przebieg leczenia na każdym etapie, począwszy od opracowywania ubytku, przez przygotowywanie jego powierzchni, na wypełnianiu kończąc.

 

Nowoczesna stomatologia to nie tylko lepsza wiedza i materiały. To przede wszystkim specjalistyczny sprzęt, który wprowadza nasze leczenie w zupełnie inny wymiar.