UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Wokół zabiegów dentystycznych w ciąży narosło wiele mitów. Krążą one pomiędzy kobietami i są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Kobieta ciężarna nie tylko powinna pojawiać się u dentysty ale wręcz musi leczyć ubytki i dbać o stan jamy ustnej. Jest to niezbędne zarówno dla niej jak i dla rozwijającego się w niej maleństwa.

Dentysta w ciąży – warto o to zadbać

Leczenie zębów w ciąży od zawsze wzbudza wśród kobiet dużo wątpliwości i obaw. Dbanie o zęby w okresie ciąży jest jednak sprawą fundamentalną. Kobiece ciało w tym czasie rządzi się innymi prawami. Zmiany hormonalne towarzyszące ciężarnym nie ułatwiają utrzymania jamy ustnej w prawidłowym stanie. Nie powinna to być jednak wymówka a wręcz mobilizacja do częstszego odwiedzania dentysty w ciąży. Zarówno ginekolodzy jak i stomatolodzy są tego samego zdania, że bagatelizowanie procesów zapalnych toczących się w obrębie jamy ustnej może skutkować komplikacjami zdrowotnymi zarówno u mamy jak i u dziecka. Regularne wizyty u dentysty w ciąży są już coraz częściej standardowymi procedurami, których lekarze prowadzący ciążę wymagają. Wynika to z faktu, że zarówno procesy próchnicowe jak i inne poważne ogniska siejące mogą powodować komplikacje dla rozwijającego się płodu lub nawet przyczyniać do przedwczesnego porodu. Każda ciężarna wie, że utrzymanie dziąseł i całej jamy ustnej w prawidłowej kondycji nie jest rzeczą łatwą. Tym bardziej zachęcamy aby z dentystą w czasie ciąży się zaprzyjaźnić. Regularne wizyty kontrolne pozwolą na eliminowanie poważniejszych problemów. W obecnych czasach wizyta u dentysty w ciąży wcale nie jest straszna!

Kiedy jest najlepszy czas na wizytę u stomatologa w ciąży?

Warto zauważyć, że specjaliści są zgodni co do tego, że wizyty powinny odbywać się nie tylko regularnie ale też częściej niż standardowo. Jest to związane z faktem utrudnionego dbania o higienę a co za tym idzie z większym ryzykiem stanów zapalnych i próchnicy zębów. Kobieta ciężarna u dentysty powinna pojawiać się co 2-3 miesięcy. Oprócz tego zaleca się również kontrolne wizyty u higienistek, które mają specjalistyczną wiedzę z pewnością pomogą i wyedukuja przyszłe mamy w temacie profilaktyki. Dlatego nie zastanawiajmy się czy w ciąży można iść do dentysty, tylko umówmy się już na samym jej początku. Niech to będzie nasz pierwszy krok w kierunku prawidłowych nawyków ciążowych. Zważywszy na fakt , że wiele kobiet nie czuje się najlepiej w pierwszym trymestrze, dobrze jest pierwszą wizytę umówić zanim dopadną nas ciążowe niedogodności. Stomatolodzy są zgodni, że jeśli nie ma konieczności, to zabiegi dentystyczne w ciąży najlepiej wykonywać w drugim i na początku trzeciego trymestru. Wizyta u dentysty w 3 trymestrze ciąży niesie za sobą znikome możliwości oddziaływania zabiegów stomatologicznych na płód. W okresie tym bowiem nie dochodzi już do tak intensywnego rozwoju tkanek i organów dziecka. Trymestr drugi jest również czasem bezpiecznym. Ponadto, większość niekomfortowych odczuć towarzyszącym pierwszym miesiącom kobieta ma już za sobą.

Czy w ciąży można brać znieczulenie u dentysty?

Większość zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych nie wymaga znieczulenia. Jednakże zdarzają się sytuacje, kiedy to znieczulenie u dentysty w ciąży musi być podane. Dotyczy to przypadków leczenia ostrych stanów zapalnych miazgi, głębokiej próchnicy czy ekstrakcji zęba. Stomatolodzy starają się tak pokierować leczeniem, żeby zabiegi ze znieczuleniem dentystycznym w ciąży przypadały na okres drugiego trymestru. Jest to najbezpieczniejszy czas i kobiety nie powinny się niczego obawiać. Dobry stomatolog wie, jakie znieczulenie u dentysty w ciąży będzie najlepsze. Obecnie w gabinetach dostępne są produkty bezpieczne dla ciężarnych, nie zawierające środków obkurczających naczynia. Doniesienia naukowe i publikacje prześcigają się w informacjach o tym, że lepszym i bezpieczniejszym wyjściem jest nawet konieczność podania kobiecie znieczulenia, niż skazywanie jej na cierpienie i stres z tym związany. Stres związany z potencjalnym bólem jest dużo bardziej destrukcyjny dla płodu niż nowoczesne środki znieczulające.

Jesteś mamą i chcesz wiedzieć jak pomóc swojemu maluchowi?  – Ból zęba u 5 latka co robić?

Czy wszystkie zabiegi dentystyczne można wykonywać w ciąży?

Większość zabiegów higienizacyjnych jak i leczniczych można wykonywać w czasie ciąży. Są jednak takie, które warto przełożyć na czas po rozwiązaniu. Odradzane w ciąży są zabiegi dentystyczne wymagające wykonywania zdjęć RTG. Działanie tego rodzaju promieniowania na płód nie jest wskazane. Wszakże współczesne aparaty cyfrowe generują tak niewielkie dawki, że nawet w razie konieczności nie należy się takiego zdjęcia obawiać. Ze względów etycznych nie prowadzi się badania wpływu tego promieniowania na płody. Stomatolog w ciąży odradzi również wszystkie zabiegi związane z wybielaniem zębów. Do tych zabiegów wykorzystuje się preparaty, które przenikają przez barierę krew-łożysko, przez co mogłyby mieć negatywny wpływ na tworzący się organizm dziecka. Trudności mogą pojawiać się również przy wykonywaniu prac protetycznych. Działa się wtedy w obrębie dziąseł i przyzębia i struktury te muszą być w nienagannym stanie. Niestety w trakcie ciąży zarówno zmiany gospodarki hormonalnej jak i zmniejszona higiena predysponują do powstawania stanów zapalnych. Przez to dziąsła są rozpulchnione, zaczerwienione i krwawią. 

Jak dbać o zęby w ciąży

Ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety i wszystkie aspekty medyczne z tym związane, odpowiednie zadbanie o zdrowie zębów i całej jamy ustnej ma decydujące znaczenie. Zachęcamy do odwiedzania dentysty w ciąży regularnie i co 2-3 miesiące. Jak się okazuje najważniejsza w trakcie ciąży jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Warto wzbogacić swoje codzienne nawyki o nitkowanie czy używanie irygatora. Pomocne okazują się również płyny do płukania jamy ustnej. Działają nie tylko odświeżająco ale również przeciwbakteryjnie i ograniczają krwawienie z dziąseł. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że ciąża nie niszczy zębów. Ten błędny osąd wziął się z faktu, że hormony działające w ciąży mogą powodować przekrwienie dziąseł. Kobiety widząc to ograniczają czyszczenie w obawie przed krwawieniem a jest to najgorsze z możliwych wyjść. Nieregularność posiłków i częste podjadanie również wpływają na zwiększone odkładanie się płytki nazębnej, a tym samym na generowanie stanów zapalnych.

Nie bójmy się chodzić do dentysty w ciąży. A jeżeli możemy, warto do ciąży przygotować się stomatologicznie już wcześniej. Oszczędzi nam to ewentualnego dyskomfortu i obaw.