Ból zęba po plombowaniu

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Leczenie zębów dla wielu pacjentów jest nieprzyjemnym doświadczeniem. Współczesna stomatologia zrobiła jednak ogromny postęp zarówno ze względu na materiały, sprzęt jak i podejście do pacjenta. Dostępne są bezpieczne i skuteczne znieczulenia, które niesamowicie zwiększają komfort leczenia. Niestety nadal zdarzają się sytuacje kiedy jedyną rzeczą mobilizującą do przyjścia do dentysty jest nieprzerwany ból w nocy lub gdy zaplombowany ząb boli.

Czy nadwrażliwość zęba po leczeniu jest normalna?

Leczenie stomatologiczne związane jest w największej mierze z leczeniem struktur żywych. Każdy z nas ma inny próg bólu, inaczej odczuwa dyskomfort lub potrafi radzić sobie z nietypowymi odczuciami. W inny sposób reagujemy na borowanie zębów, inaczej opisujemy zaawansowanie swoich dolegliwości czy reakcji zębów na zmianę temperatury. Niestety wielu z nas u stomatologa pojawia się zbyt późno. W naszym społeczeństwie w dalszym ciągu pokutuje przeświadczenie, że do stomatologa przychodzimy dopiero wtedy, gdy ząb nas boli. Zmusza nas do tego albo nadwrażliwość zębów po leczeniu, samoistne nocne bóle lub gdy po zaplombowaniu ząb boli przy nacisku. Wielu takich sytuacji można by  uniknąć jeśli pacjent pojawiłby  się w gabinecie odpowiednio wcześnie. Regularne wizyty kontrolne pozwalają zawczasu zdiagnozować problem, zanim jeszcze zacznie on dawać się we znaki. Leczenie próchnicy w zębach żywych zwykle obarczone jest nadwrażliwością zęba po leczeniu, którą każdy z nas odbiera inaczej. Wszystko zależne jest od rozległości i głębokości zmiany próchnicowej. Współczesne materiały posiadają zdolność minimalizowaniu dolegliwości związanych z bólem zęba po plombowaniu. Jest to jednak odczucie bardzo subiektywne i inne u każdego pacjenta.

Przyczyny bólu zęba po plombowaniu.

Na to dlaczego pojawia się ból zęba po leczeniu ma wpływ wiele czynników. Należą do nich między innymi:

  • głębokość ubytku;
  • wielkość ubytku próchnicowego;
  • zasięg ubytku;
  • ogólny stan zęba;
  • zastosowane materiały lecznicze.

Niestety jak już wiemy, wielu pacjentów pojawia się w gabinecie stomatologicznym zbyt późno. Można powiedzieć, że jeśli ząb już zaczyna boleć, to zazwyczaj wiąże się to z poważniejszym stanem i bardziej skomplikowanym leczeniem. Osoby z wysokim progiem bólowym nie będą odczuwać dolegliwości zębowych przy początkowych stadiach próchnicy. Jak się okazuje, leczenie na takim etapie daje najlepsze rezultaty, najmniej powikłań i zazwyczaj ból zęba po plombowaniu w takich przypadkach nie pojawia się. Żywy ząb niejako broni się przed założonym materiałem stomatologicznym. Pomimo, że technika i materiałoznawstwo niesamowicie się rozwijają, niektóre osoby ze względu na założony materiał mogą odczuwać nadwrażliwość zęba po plombowaniu. Gdy zaplombowany ząb boli, może być tego kilka przyczyn oraz co za tym idzie różne rozwiązania. Wiadome jest, że jeżeli ubytek w naszym zębie jest głęboki, czyli sięga blisko granicy miazgi zębowej, po zaplombowaniu ból zęba przy nacisku nie powinien być dla nas zaskoczeniem.  Ból zęba po borowaniu, czyli opracowywaniu ubytków, związany jest z naruszeniem tkanek żywych, co jest konieczne do przeprowadzenie prawidłowego leczenie.  Jedni z nas będą te dolegliwości definiować jako dyskomfort, inni zaś będą odczuwać to jako spore dolegliwości bólowe.

Leczenie kanałowe nie jest takie straszne, przeczytaj – Co to jest endodoncja?

Dlaczego po plombowaniu dochodzi do stanu zapalnego miazgi?

Zdarzają się niestety sytuacje, kiedy ból zęba po plombowaniu nie zmniejsza się w ciągu kilku dni. Jeżeli do tego wiemy, że ubytek był głęboki, czyli sięgał blisko naczyń i nerwów, prawdopodobnie doszło do zapalenia miazgi zębowej. Taki stan może być wynikiem zarówno nadkażenie miazgi bakteriami z toczącego się wcześniej w zebow procesu próchnicowego. Drugą przyczyną może być zasięg wypełnienia, przed którym miazga naszego zęba nie ma się jak obronić. Możemy to odczuwać jako pulsowanie zęba po plombowaniu lub gdy ból zęba po plombowaniu pojawi się po miesiącu lub dwóch. Takie zapalenie miazgi po plombowaniu może dawać dolegliwości w ciągu kilku dni po leczeniu lub nawet po kilku miesiącach czy latach. Początkowo może pojawić się większa nadwrażliwość zęba po leczeniu. Trudno wtedy zdiagnozować, czy jest to stan przejściowy, związany po prostu z dyskomfortem po leczeniu, czy już raczej zaczynający się stan zapalny miazgi. W każdej sytuacji warto skonsultować się ze swoim stomatologiem, któremu będzie łatwiej ocenić tą sytuację. Jeżeli dojdzie do stanu zapalnego miazgi po plombowaniu zęba to konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego. W większości przypadków nie ma innego, skutecznego sposobu leczenia. W przeciwnym razie może zajść konieczność usunięcia zęba.

Jak sobie poradzić z bólem zębów po leczeniu?

Dobrze wiemy, że każdy z nas inaczej odczuwa dolegliwości bólowe. Dla jednego nadwrażliwość zęba po leczeniu będzie skutecznie utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków. Dla innych, ból zębów po leczeniu nie będzie tak odczuwalny i drażniący. Jeżeli wiemy, że ubytek był dość głęboki i rozległy, warto zaopatrzyć się w środki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jeśli natomiast wiemy, że nasze zęby są bardzo wrażliwe i chcemy uniknąć sytuacji kiedy zaplombowany ząb reaguje na zimno, warto już kilka dni przed wizytą szczotkować zęby pastą do zębów wrażliwych. W taki sposób jesteśmy w stanie zapobiec zwiększonej nadwrażliwości zębów po plombowaniu. Bardzo trudno jednoznacznie określić ile może trwać ból zęba po plombowaniu. Niektórzy nie będa odczuwać nawet najmniejszego dyskomfortu, inni będą skarżyć się na zwiększoną wrażliwość nawet przez kilka miesięcy. Najważniejsze, aby każdą taką niepokojącą sytuację sprawdzić u stomatologa. Najlepiej u tego, który wypełnienie wykonywał. Wie on dokładnie jaki był zasięg leczenia a co za tym idzie jakie dolegliwości mogą temu towarzyszyć.

Pamiętajmy, że leczenie zębów to bardzo ważna sprawa. Warto pomyśleć o tym nie tylko wtedy, gdy ból zęba nie daje nam spać po nocach. Regularne wizyty kontrolne i leczenie próchnicy na wczesnym etapie, dają dużo lepsze rokowanie i szansę na dłuższe przeżycie zęba w jamie ustnej.