Endodoncja, co to jest?

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Współczesna stomatologia to nie to samo leczenie, które pamiętamy z dziecięcych lat. Nowoczesne wyposażenie gabinetów i wiedza lekarzy sprawiają, że nawet bardzo trudne zabiegi nie są już dla pacjenta traumatyczne. Czym w takim razie jest endodontyczne leczenia zęba? Czy jest to nowość czy zabieg znany od lat? Postaramy się przybliżyć wam ten temat.

 

Co to jest endodoncja?

Endodoncja to fachowa nazwa znanego wszystkim leczenia kanałowego zębów. Jest to określenie czysto medyczne. Leczenie endodontyczne zęba jest wykonywane w kilku określonych sytuacjach. Dzięki niemu udaje się przedłużyć obecność i funkcjonowanie zniszczonego zęba w jamie ustnej. Odpowiadając szerzej na pytanie co to jest endodoncja, jest to dział stomatologii zajmujący się leczeniem stanów zapalnych miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Miazga zęba to galaretowata substancja zbudowana z naczyń krwionośnych, limfatycznych, nerwów i innych komórek. Endodontyczne leczenia zęba polega na usunięciu zapalnie zmienionej miazgi z kanałów zębowych. W dalszej kolejności kanały są udrażniane, oczyszczane i dezynfekowane. Tak przygotowane przestrzenie zostają wypełnione gutaperką a korona zęba może być ostatecznie odbudowana. Skoro wiemy już co to jest endodoncja, warto dowiedzieć się kiedy to leczenie jest niezbędne.

Jeżeli boisz się leczenia kanałowego, koniecznie przeczytaj – Czy leczenie kanałowe boli?

Endodontyczne leczenie zęba – kiedy jest konieczne?

Leczenie kanałowe jest czasochłonne i wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Wskazaniami do endodontycznego leczenia zębów sa:

  • zgorzel miazgi;
  • bardzo głębokie ubytki próchnicowe powodujące stan zapalny miazgi; 
  • określone przypadki leczenia protetycznego;
  • ponowne leczenie kanałowe tzw. reendo;
  • zwichnięcia, złamania zębów lub ich zaawansowane, patologiczne starcie.

Do zgorzeli miazgi dochodzi najczęściej w wyniku zakażenia spowodowanego głębokim ubytkiem próchnicowym. Bakterie, dostając się do miazgi i  powodują jej stan zapalny a w konsekwencji obumarcie i zgorzel. W takim razie co to jest leczenie endodontyczne powtórne? Jak już wcześniej pisaliśmy, techniki stomatologiczne rozwinęły się przez  ostatnie kilka lat. Świadczy o tym chociażby dostęp do coraz bardziej zaawansowanego sprzętu, dzięki któremu leczenie endodontyczne zębów staje się dokładniejsze. Wielu z nas ma zęby leczone kanałowe kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu. Ówczesne możliwości diagnostyki śródzabiegowej były bardzo ograniczone. Z tego powodu w wielu przypadkach kanały zębowe nie są wyleczone w odpowiedni sposób, nie są wypełnione do samego końca lub nie udało się wyeliminować stanu zapalnego z okolicy wierzchołka zęba. Powtórna endodoncja to jest to co można spróbować zrobić w takich przypadkach by uratować ząb. Nowoczesne techniki i sprzęt umożliwiają coraz dokładniejsze ale zarazem oszczędne preparowanie zębów. To, co endodoncja jest w stanie zaradzić możliwe jest dzięki doświadczeniu lekarza oraz dostępności nowoczesnego sprzętu. Z pomocą przychodzą również lasery diodowe, których działanie przyspiesza regenerację tkanek, zmniejsza dolegliwości bólowe i pozabiegowe.

Co to jest leczenie endodontyczne pod mikroskopem?

W takim razie co to jest endodoncja mikroskopowa? To nic innego jak możliwość wykorzystania najnowocześniejszych technik podczas leczenia kanałowego. Lekarz endodonta używając mikroskopu, ma dużo lepszy wgląd w tkanki zęba. Jest w stanie precyzyjniej wykonywać leczenie, dzięki temu, że widzi więcej szczegółów. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych endodontyczne leczenie zęba pod mikroskopem jest standardem. Sprzęt ten jest przydatny nie tylko podczas pierwotnego leczenia kanałowego ale przede wszystkim w przypadkach reendo. Używając mikroskop, lekarzowi łatwiej jest odnaleźć wszystkie kanały zębowe, co daje dużo większą szansę na powodzenie całego procesu.

Czy endodontyczne leczenia zęba boli?

Skoro wiemy już co to jest endodoncja, warto zastanowić się czy leczenie to jest bolesne. W obecnych czasach dostępny jest szereg znieczuleń, dzięki którym nawet najbardziej przestraszeni pacjenci mogą uzyskać komfort leczenia. Dobry stomatolog potrafi dobrać rodzaj i technikę  znieczulenia nawet dla pacjentki w ciąży. Endodontyczne leczenie zębów jest działaniem na pograniczu martwych i żywych tkanek. Z tego właśnie powodu po samym zabiegu, jak również pomiędzy wizytami, mogą utrzymywać się delikatne dolegliwości bólowe. Każdą niepokojącą sytuację i wątpliwość warto zawczasu wyjaśnić ze swoim lekarzem prowadzącym. 

 

Leczenia stomatologicznego nie warto odkładać na później. Im szybciej wyleczymy ubytki próchnicowe, tym potrzeba leczenia endodontycznego maleje. Jeżeli już musimy się takiemu zabiegowi poddać, wybierajmy gabinety dobrze wyposażone i z doświadczonymi lekarzami.