UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zęby mądrości niejednemu przysporzyły wielu problemów. Ich utrudnione wyrzynanie oraz umiejscowienie na końcach łuków zębowych, predysponuje do powstawania stanów zapalnych. Dlutowanie osemki, to zabieg bardzo często wykonywany w specjalistycznych gabinetach stomatologicznych.

Dłutowanie ósemki – co to jest?

Kompletne uzębienie osoby dorosłej obejmuje 32 zęby. Składają się na nie siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce. Każda grupa zębowa pełni swoją charakterystyczną funkcję, zgodnie ze swoją budową fizjologiczną i miejscem w jamie ustnej. Dłutowanie zęba ósemki, to zabieg bardzo często wykonywany w gabinetach stomatologicznych. Nie wszyscy mają tyle szczęścia, że “pomieszczą” w jamie ustnej komplet trzonowców. Zęby ósme, zwane zębami mądrości, wyrzynają się najpóźniej ze wszystkich. W wielu przypadkach problemy pojawiają się już na samym początku, kiedy to zawiązek zęba jest nieprawidłowo ustawiony. Dlutowanie osemki to nic innego, jak chirurgiczne usunięcie zęba, który jest całkowicie lub częściowo zatrzymany w kości. Lekarz stomatolog musi najpierw usunąć kość blokującą ząb a następnie delikatnie usunąć ósemkę w całości lub w kawałkach. Przed zabiegiem dłutowania zatrzymanych ósemek, konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, 3D lub najlepiej tomografii komputerowej. Taka szczegółowa diagnostyka jest niezbędna do prawidłowej oceny stanu zatrzymanego zęba. Pozwala to uniknąć niektórych powikłań, które mogą mieć miejsce podczas dłutowania zęba ósemki. Decydując się na ten poważny zabieg, warto wybrać zaufany gabinet, gdzie pracują lekarze stomatolodzy wyspecjalizowani w takich zabiegach. Dłutowanie zatrzymanych ósemek zawsze wykonywane jest w znieczuleniu, z dbałością o jak największy komfort pacjenta. Osoby bardziej wrażliwe mogą zdecydować się na przeprowadzenie tego zabiegu w narkozie.

Twój ząb jest zniszczony – przeczytaj i dowiedz się więcej – Chirurgiczne usunięcie zęba

Wskazania do dłutowania ósemek?

Zęby mądrości wyrzynają się zazwyczaj w czasie wchodzenia w dorosłość. U niektórych proces ten zaczyna się dopiero około 30, 40 roku życia. Zdarzają się też tacy pacjenci, którzy “ząbkują” jeszcze później. Ósemki uznawane są za tak zwane narządy szczątkowe. Oznacza to, że podczas ewolucji straciły one swoją pierwotną funkcję. Obecnie często sprawiają więcej problemów niż pożytku. Konieczność wykonnia zabiegu dłutowania osemki zachodzi w kilku przypadkach. Zabieg zalecany jest gdy:

  • wyrzynające się zęby powodują nawracające stany zapalne;
  • zatrzymane zęby są nieodpowiednio ustawione;
  • ósemki wyszły ale są ustawione poza łukiem;
  • ze względów ortodontycznych;
  • powstała torbiel zawiązkowa lub kieszeń kostna.

Niestety stany zapalne związane z zębami mądrości generują często duże dolegliwości bólowe. Takiemu stanowi towarzyszyć może szczękościsk utrudniający normalne jedzenie i codzienne funkcjonowanie. Dłutowanie zębów ósmych jest wykonywane zazwyczaj po ówczesnym złagodzeniu powstałego stanu zapalnego. Konieczne może być branie antybiotyku oraz leków przeciwzapalnych. Dłutowanie górnej ósemki dobrze jest wykonać, jeśli nie mamy już dolnych zębów mądrości. Jeżeli górne ósemki pozostaną bez możliwości kontaktu z zębem dolnym, będą wysuwać się z kości generując zgryz urazowy. U niektórych pacjentów wykonuje się dłutowanie osemek, które już całkowicie wyszły ale są na przykład ustawione w kierunku policzka. Takie niekorzystne położenie tych zębów znacznie utrudnia prawidłową higienę tej okolicy. Może to prowadzić do powstawania próchnicy, nie tylko na źle ustawionych zębach mądrości, ale również na zębach sąsiednich. Ósemki ustawione pod nieodpowiednimi kątami w stosunku do pozostałych trzonowców, są również wskazaniem do ich usunięcia. Przestrzeń taka jest idealnym miejscem do odkładania się resztek pokarmu a co za tym idzie, predysponuje do niszczenia tkanek kilku zębów naraz.

Jak przygotować się do zabiegu dłutowania zatrzymanych ósemek?

Zabieg dłutowania zatrzymanych ósemek jest skomplikowaną procedurą. Na przebieg wizyty ma wpływ bardzo wiele czynników. Począwszy od ustawienia zęba, struktury kości na umiejętnościach lekarza kończąc. Pamiętajmy, że decydując się na dłutowanie osemek warto znaleźć gabinet, w którym pracują doświadczeni w tym temacie lekarze. Przed zabiegiem rozsądne jest przeprowadzenie konsultacji specjalistycznej, na której lekarz będzie mógł ocenić stan w jamie ustnej oraz dostępne zdjęcia. Taka kolej rzeczy daje poczucie spokoju zarówno pacjentowi jak i lekarzowi, który będzie wykonywał dłutowanie zatrzymanej ósemki. Zazwyczaj nie wykonuje się tych zabiegów w trakcie ostrego stanu zapalnego. W takich przypadkach może być konieczność brania antybiotyku i leków przeciwzapalnych aby najpierw wyciszyć dolegliwości. Antybiotykoterapia po zabiegach dłutowania zębów ósmych też nie jest niczym co powinno dziwić. Ingerencja w kość i rozległość rany pozabiegowej sprawia, że osłona przeciwbakteryjna jest jak najbardziej wskazana. W naszym gabinecie, po zabiegach ekstrakcji zębów wykonujemy również zabiegi biostymulacji laserowej. Wpływają one pobudzająco na gojące się tkanki, zmniejszają obrzęk i mają również działanie przeciwbólowe. Jeżeli do zabiegu dłutowania osemek możemy przygotować się wcześniej, warto zadbać o kilka dni wolnego w pracy. Każdy pacjent ma inne predyspozycje do gojenia tkanek. U niektórych może wystąpić obrzęk lub siniak. Inni natomiast mogą czuć się bardzo zmęczeni lub nawet gorączkować. Czas na spokojną rekonwalescencję pozabiegową jest w tym przypadku bardzo potrzebny.

Zalecenia po dłutowaniu górnej i dolnej ósemki.

Jeżeli jesteśmy już po zabiegu dłutowania zatrzymanej ósemki, musimy znać wszystkie wytyczne i zasady postępowania po zabiegu. Część zaleceń wydawana jest indywidualnie każdemu pacjentowi, bo zależy w dużej mierze od przebiegu samego zabiegu oraz od jego skomplikowania. Część pacjentów dostanie wytyczne odnośnie antybiotykoterapii pozabiegowej, zdjęcia szwów czy brania leków przeciwobrzękowych. Dla wszystkich jednak bardzo ważne jest, aby o ranę po dłutowaniu ósemki górnej czy dolnej, dbać w odpowiedni sposób. Wiadomo, że nie należy pić ani jeść do czasu, aż nie minie znieczulenie. Przez pierwsze kilka dni unikamy pokarmów gorących i twardych, gdyż gryzienie może być bardzo utrudnione. Nie stosujemy również zbyt wcześnie płynów do płukania. Bardzo ważne, jak nie najważniejsze jest jednak oczyszczanie okolicy rany już od pierwszego dnia. Warto zaopatrzyć się w odpowiednią szczoteczkę z bardzo miękkim włosiem. Nie należy się bać oczyszczania rany. Wykonując zabiegi higienizacyjne z odpowiednią delikatnością ale również skutecznością, możemy być pewni, że proces gojenia będzie przebiegał u nas prawidłowo. W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z czasem po dłutowaniu zatrzymanych ósemek, należy skontaktować się bezpośrednio z gabinetem, w którym zabieg był wykonywany.

Pamiętajmy, że utrudnione wyrzynanie zębów mądrości nie należy do przyjemnych. Warto takim stanom zapobiegać. Możemy to zrobić zgłaszając się na dłutowanie osemek odpowiednio wcześnie, zanim będą one problemem w naszej jamie ustnej. W tym celu wybierajmy sprawdzone gabinety, gdzie pracują lekarze, którzy mają doświadczenie w tych procedurach.