Nadwrażliwość zębów

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Problem nadwrażliwości zębów dotyczy coraz większej liczby pacjentów. Wielu z nas odczuwa ból nie tylko podczas jedzenia czegoś zimnego czy gorącego. Dla niektórych nawet codzienne mycie zębów a nawet oddychanie przysparza dolegliwości bólowych. Dlaczego silna nadwrażliwość zębów jest tak częsta? Przybliżymy zarówno przyczyny jak i metody leczenia tego stanu.

Co znaczy nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwe zęby reagują silnym bólem nie tylko podczas jedzenia. Drażniąco działają pokarmy zarówno słodkie, słone jak i kwaśne. W zaawansowanych postaciach silnej nadwrażliwości zębów dyskomfort może pojawiać się również podczas codziennych czynności higienicznych jamy ustnej a nawet przy zwykłym oddychaniu. Zęby reagują na różnego rodzaju bodźce dzięki zakończeniom miazgi znajdującym się w kanalikach zębinowych. To właśnie specyficzna budowa tkanek zęba odpowiedzialna jest za nasze doznania. Jeżeli wszystkie struktury zęba są w idealnym stanie, nadwrazliwosc zeba nas nie dotyczy. Problem pojawia się, gdy któraś ze struktur ulegnie destrukcji. Utrata wierzchniej warstwy szkliwa lub przyczepu dziąsłowego powoduje odsłonięcie kanalików zębinowych i potęguje odczucia. Mechanizmów wyjaśniających powstawanie nadwrażliwości zębów jest wiele ale wszystkie sprowadzają się do problemu naruszenia ciągłości ochronnej struktury zęba.

Przyczyny nadwrażliwości zębów.

Warto pamiętać, że każdą nadwrazliwosc zebow dobrze jest skonsultować z lekarzem stomatologiem. Wrażliwe zęby na słodkie mogą być bowiem pierwszym objawem, nie silnej nadwrażliwości zębów, ale toczącego się procesu próchnicowego. W takich przypadkach nie ma innych sposobów niż profesjonalne leczenie próchnicy. Do najczęstszych przyczyn nadwrażliwości zębów należą:

  • zła technika szczotkowania w połączeniu ze zbyt twardym włosiem szczoteczki do zębów;
  • wady zgryzu i obecność węzłów urazowych;
  • zgrzytanie i zaciskanie zębów – bruksizm;
  • budowa anatomiczna zębów predysponująca do powstawania ubytków przyszyjkowych;
  • problemy gastryczne takie jak między innymi refluks;
  • anoreksja i bulimia – wymioty;
  • zła dieta;
  • stany zapalne dziąseł związane z dużą ilością kamienia i płytki nazębnej lub z chorobami ogólnymi;
  • używanie ściernych past wybielających;

Palisz papierosy i chcesz mieć mniej osadu – przeczytaj – Pasta dla palaczy.

Wrażliwe zęby i co dalej?

Jak się okazuje, u dużej liczby pacjentów nadwrazliwosc zebow pojawia się nawet przy bardzo dobrym stanie higieny w jamie ustnej. Najczęstszą przyczyną jest zbyt gorliwe szczotkowanie, czyli dociskanie szczoteczki do powierzchni zębowej z nadmierną siła. W połączeniu z nieprawidłową techniką szczotkowania i twardym włosiem szczoteczki, problem wrażliwych zębów to tylko kwestia czasu. Nieumiejętne szczotkowanie powoduje starcie wierzchniej, ochronnej warstwy szkliwa. Dochodzi wtedy do odsłonięcia kanalików zębinowych i nadwrażliwości zębów. Podobny w skutkach jest mechanizm powstawania ubytków przyszyjkowych spowodowanych wadą zgryzu. W takich przypadkach zęby nie spotykają się ze sobą w odpowiedni sposób. Powoduje to powstanie tak zwanych węzłów urazowych a co za tym idzie ścierania szkliwa w nieodpowiednich miejscach. Może wtedy dochodzić również do odprysków pryzmatów szkliwa w okolicy przyszyjkowej co również skutkuje nadwrażliwością zębów. Przyczyną  silnej nadwrażliwości zębów jest również zła dieta, bogata w kwasy, które prowadzą do erozji szkliwa. Podobny mechanizm powstawania wrażliwości zębów występuje w wyniku problemów gastrycznych takich jak refluks, anoreksja czy bulimia. Zarzucanie kwaśnej treści z żołądka do jamy ustnej powoduje zniszczenie szkliwa na wielu powierzchniach zębowych. Nieodpowiednia higiena oraz duże ilości złogów nazębnych predysponują do stanów zapalnych dziąseł. Dziąsła mogą reagować w różny sposób ale zawsze tracą swoją ochronną funkcję w stosunku do zębów. Tymczasowa nadwrażliwość zębów może pojawiać się również po zabiegach oczyszczania oraz wybielania. W naszym gabinecie stosujemy metody i preparaty, które z takim problemem radzą sobie bardzo skutecznie.

Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?

Leczenie silnej nadwrażliwości zębów jest zależne od przyczyny jej powstania. Właśnie dlatego doradzamy, aby każdy przypadek skonsultować ze stomatologiem. Najczęściej należy skontrolować i poprawić technikę szczotkowania. Stomatolog lub wykwalifikowana higienistka pomogą dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz pasty i preparaty do płukania jamy ustnej. Wrażliwość zębów nie mija niestety od razu. Jest to proces wymagający czasu oraz systematyczności w leczeniu. Jeżeli powstają ubytki przyszyjkowe,  warto rozważyć leczenie ortodontyczne, relaksacyjne płytkami lub fizjoterapeutyczne. Powstałe w ten sposób ubytki przyszyjkowe powinny być zabezpieczone materiałem światłoutwardzalnym. Niestety jest to jedynie leczenie objawowe. Jeżeli przyczyną jest węzeł urazowy to pacjent musi mieć świadomość, że bez wyleczenia przyczyny czyli wady zgryzu, problem nadwrazliosci zeba będzie w tym przypadku nawracał. Ważne jest również dbanie o prawidłowy stan higieny naszej jamy ustnej. Regularne zabiegi profesjonalnego oczyszczania zębów z kamienia nazębnego, płytki i osadów są konieczne do utrzymania dziąseł w odpowiedniej kondycji. W przypadku silnej nadwrażliwości zębów warto pokusić się o zabieg ich odwrażliwiania. W naszym gabinecie wykonujemy go za pomocą stomatologicznego lasera biostymulującego STARmPRO. Daje on możliwość zadziałania bezpośrednio w miejscu problemu a efekt i ulga odczuwalne są właściwie natychmiast. 

Dlaczego zęby bolą od słodkiego?

Silna nadwrażliwość zębów ma wiele przyczyn. Niestety bez profesjonalnej oceny lekarskiej, pacjent może w nieodpowiedni sposób zdiagnozować swoje dolegliwości. Reakcja zębów na różnego rodzaju bodźce zarówno termiczne jak i pokarmowe, jest naturalną rzeczą. Jednakże wzmożona wrażliwość jednego zęba na konkretny czynnik powinna budzić nasz niepokój. Jeśli konkretny ząb, w silniejszy niż pozostałe sposób reaguje na słodkie pokarmy, skontrolujmy to u stomatologa. Częstokroć jest to jeden z pierwszych objawów toczącego się w zębie procesu próchnicowego. W takim przypadku żadne płyny na nadwrażliwość zębów, specjalistyczne pasty itp. preparaty nie będą skutecznie. Nie dość, że nie będziemy odczuwać ulgi, to możemy nie zdążyć w odpowiednim momencie z zahamować toczącego się procesu próchnicowego. 

Co oznacza ból zęba przy nagryzaniu?

Nie powinniśmy również mylić nadwrazliwosci zebow z bólem zęba przy nagryzaniu. Początkowo dolegliwości mogą wydawać się dość podobne. Szczególnie wtedy, gdy jesteśmy kilka dni po leczeniu zęba. Wrażliwość zęba przy nagryzaniu może niestety sugerować dużo poważniejszy problem. Nierzadko pacjentowi jest bardzo trudno ustalić co może być przyczyną takiego stanu. Konieczna okazuje się wtedy wizyta u profesjonalisty. Lekarz stomatolog w dużo większym stopniu będzie w stanie ocenić co może być przyczyną silnej nadwrażliwości zęba przy nagryzaniu. Może okazać się również konieczne wykonanie zdjęcia kontrolnego aby w 100 procentach postawić prawidłową diagnozę.

 

Problem nadwrażliwości zębów dotyczy wielu z nas. Nie powinniśmy próbować radzić sobie z nim na własną rękę. Najpierw skonsultujmy to z lekarzem stomatologiem, który zróżnicuje nasze dolegliwości z innymi poważnymi procesami chorobowymi.