UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Leczenie kanałowe staje się konieczne, gdy nerw zęba zostanie uszkodzony przez bakterie. Taki stan zapalny wewnętrznych tkanek zęba spowodowany jest w większości przypadków przez próchnicę. Najczęstszą przyczyną infekcji próchnicowej zębów jest zła higiena jamy ustnej, która umożliwia bakteriom rozwój i penetrację przez warstwę ochronną jaką jest szkliwo. Dodatkowo nadmierne spożycie cukru i urazy zębów mogą również przyczyniać się do próchnicy i rozwoju dalszych infekcji. Zrozumienie przyczyn leżących u podstaw infekcji i próchnicy zębów podkreśla znaczenie utrzymywania dobrych praktyk higieny jamy ustnej i szukania opieki dentystycznej na czas, aby zapobiec konieczności leczenia kanałowego zęba.

Kiedy leczenie kanałowe zęba jest konieczne?

Rozpoznanie objawów i oznak zęba wymagającego leczenia kanałowego ma kluczowe znaczenie dla wdrożenia szybkiego leczenia. Najczęstszym objawem jest ból zęba, często charakteryzujący się ostrym bólem, który może być wywołany przez bodźce gorące lub zimne. Inne wskazania to obrzęki, wrażliwość na zmiany temperatury czy też zmiana koloru zęba. Objawy te wskazują, że miazga zęba zawierająca nerwy i naczynia krwionośne jest w stanie zapalnym lub zakażonym i wymaga natychmiastowej pomocy. Zignorowanie tych objawów i nie wdrożenie leczenia kanałowego zeba na czas, może prowadzić do dalszych powikłań, takich jak rozprzestrzenienie się zakażenia na otaczające tkanki lub powstanie ropni. Szybka interwencja i leczenie zęba jest niezbędne, aby zapobiec dalszym powikłaniom i zachować dotknięty ząb.

Leczenie kanałowe zęba polega na usunięciu zakażonej lub objętej stanem zapalnym miazgi z kanałów korzeniowych, czyszczeniu kanałowym zęba oraz wypełnieniu kanału zęba materiałem zapobiegającym powtórnemu zakażeniu. Po leczeniu kanałowym ząb wymaga trwałej odbudowy, aby przywrócić jego funkcję i wygląd. Niezwykle istotne jest jak najszybsze wykonanie odbudowy zęba po leczeniu kanałowym, aby zapewnić długotrwały sukces i stabilność leczenia. Ze skutecznością sięgającą 95% leczenie kanalowe stanowi niezawodne rozwiązanie pozwalające uratować ząb przed ekstrakcją i zachować zdrowy uśmiech.

Jesteś po leczeniu kanałowym i odczuwasz dolegliwości bólowe – przeczytaj – Ból zębów po leczeniu kanałowym.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zęba jest procedurą stosowaną w przypadku bardzo głębokiego uszkodzenia miazgi zębowej lub infekcji. Przebiega ono zazwyczaj w kilku etapach:

  • Diagnoza;
  • Znieczulenie;
  • Stworzenie dostępu do miazgi;
  • Usunięcie miazgi;
  • Oczyszczenie kanałów korzeniowych;
  • Wypełnienie kanałów korzeniowych;
  • Odbudowa zęba.

 Na początku lekarz stomatolog przeprowadza dokładne badanie. Składa się na nie wywiad, badanie rentgenowskie i badanie palpacyjne. Szczegółowa diagnostyka daje możliwość podjęcia odpowiednich decyzji co do konieczności przeprowadzenia  leczenia kanałowego. Jeśli ząb zostanie zakwalifikowany do leczenia kanalowego, przed rozpoczęciem leczenia ząb jest znieczulany miejscowo, aby pacjent nie odczuwał bólu podczas procedury. Następnie lekarz stomatolog wykonuje otwór w koronie zęba, aby uzyskać dostęp do miazgi. Przy użyciu specjalnych narzędzi, lekarz usuwa z kanałów miazgę zębową, czyli tkankę łączną, naczyniową i nerwową zlokalizowaną w korzeniu zęba. Po usunięciu miazgi stomatolog przystępuje do czyszczenia kanałów zęba z bakterii, resztek miazgi i innych zanieczyszczeń. Wykorzystuje do tego specjalne narzędzia, strzykawki, ultradźwięki a nawet laser diodowy. Po dokładnym odkażeniu i oczyszczeniu kanałowym zęba lekarz stomatolog wypełnia je specjalnym materiałem. Najczęściej jest to gutaperka, która chroni przed ponownym rozwojem infekcji. Po zakończeniu leczenia kanałowego, ząb zwykle wymaga odbudowy, aby przywrócić jego pierwotną funkcję. Lekarz stomatolog może zlecić wykonanie korony, nakładu lub onleya, w zależności od stopnia uszkodzenia zęba.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba

Cena leczenia kanałowego zęba może się różnić w zależności od wielu czynników:

  • Stopnia zaawansowania zmian chorobowych;
  • Lokalizacji zęba;
  • Doświadczenia lekarza stomatologa;
  • Kraju, w którym wykonujemy kanałówkę zęba.

Im bardziej zaawansowana jest choroba zęba, tym trudniejsze i bardziej czasochłonnemoże być leczenie kanałowe. W takim przypadku cena może być wyższa. Przybliżone ceny leczenia kanałowego zęba w Polsce wynoszą zazwyczaj od 800 do 2500 złotych za jeden ząb. Ceny mogą być wyższe w przypadku bardziej skomplikowanych przypadków, takich jak leczenie przednich zębów czy leczenie kanałowe trudno dostępnych zębów trzonowych. W wielu przypadkach w standardzie leczenia kanalowego jest używanie mikroskopu stomatologicznego. Daje to lekarzowi dużo lepsze pole widzenia, przez co leczenie jest dokładniejsze. Niemniej jednak wpływa to na cenę leczenia zęba. Leczenie kanalowe zeba może być bardziej skomplikowane, jeśli dotyczy zęba trudno dostępnego, np. zęba trzonowego. Szukając gabinetu na kanałówkę zęba warto sprawdzić doświadczenie przyszłego lekarza. Wysoko wykwalifikowani stomatolodzy mogą pobierać wyższe stawki za leczenie kanałowe ze względu na ich wiedzę i umiejętności. Ceny leczenia kanałowego mogą się różnić również w zależności od lokalizacji i rodzaju gabinetu stomatologicznego. W niektórych krajach koszty medyczne mogą być wyższe niż w innych. Warto jednak pamiętać, że podane ceny są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników. Najlepiej skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który będzie w stanie dokładnie ocenić stan i stopień skomplikowania problemu oraz podać precyzyjną cenę leczenia kanałowego zęba.

Jak długo trwa leczenie kanałowe zęba

Czas trwania leczenia kanałowego zależy od różnych czynników. Należą do nich między innymi stan zęba, skomplikowanie przypadku jak również umiejętności i doświadczenie stomatologa. W większości przypadków leczenie kanalowe zeba można przeprowadzić w ciągu jednej lub dwóch wizyt stomatologicznych. Jednak w niektórych sytuacjach, takich jak zakażenia zęba lub komplikacje, leczenie kanałowe może trwać dłużej i wymagać dodatkowych wizyt.

Kanałówka zęba jest zabiegiem skomplikowanym i czasochłonnym. Zazwyczaj szybciej przebiega leczenie zębów przednich niż tylnych. Związane jest to z różną ilością kanałów korzeniowych. Zaawansowane techniki leczenia kanalowego z użyciem mikroskopu sprawiają, że lekarz jest w stanie szybciej, a przede wszystkim dokładniej przeprowadzić cały zabieg. Powiększenie umożliwia znalezienie dodatkowych kanałów, które pozostawione bez leczenia powodowałyby ponowne zakażenie zęba. Ważnym aspektem  jest również to, aby ząb leczony kanałowo nie wykazywał objawów infekcji a korona zęba była szczelnie odbudowana. Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym jest równie istotna jak samo leczenie. Szczelna i anatomicznie dopasowane wypełnienie jest konieczne  aby ząb służył nam przez długi czas.

W przypadku powikłań lub trudnych przypadków leczenie kanałowe może trwać nawet kilka miesięcy. Jest to często czas, w którym należy obserwować czy leczenie przynosi oczekiwany skutek. W przypadku zębów zakażonych, ze zmianami okołowierzchołkowymi, leczenie może być bardziej rozciągnięte w czasie. Warto pamiętać aby czas pomiędzy wizytami w trakcie leczenia kanałowego zeba nie był dłuższy niż 3 tygodnie. Ostateczny czas trwania leczenia jest zazwyczaj ustalany przez stomatologa po dokładnym przeanalizowaniu przypadku lub nawet w trakcie już trwającego leczenia.

Czy wypełnianie kanałów zęba boli?

Wypełnianie kanałów zębowych może być związane z pewnym dyskomfortem, ale zazwyczaj jest to minimalne i zwykle można go kontrolować za pomocą miejscowego znieczulenia. Przed rozpoczęciem czyszczenia kanałowego zęba, stomatolog podaje pacjentowi znieczulenie, które znieczula obszar wokół zęba i zapobiega odczuwaniu bólu w trakcie wypełniania kanałów zębowych. W niektórych przypadkach, gdy zakażenie jest poważne, może być konieczne stosowanie mocniejszego znieczulenia podczas procedury. Po wypełnieniu kanałów zębowych mogą wystąpić pewne dolegliwości, takie jak niewielkie bóle, wrażliwość na gorące lub twarde jedzenie. Dolegliwości te zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Ważne jest, aby skonsultować się ze stomatologiem, jeśli ból jest intensywny lub utrzymuje się dłużej niż kilka dni po wykonaniu wypełnienia kanałów zębowych.

Leczenie kanałowe zębów może pomóc w uratowaniu zęba od ekstrakcji, przywróceniu komfortu i zapobieżeniu dalszemu rozwojowi infekcji. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z zębami, skonsultuj się z dentystą, który oceni Twoją sytuację i zaproponuje odpowiednie leczenie.